Pozastavení vojenských cvičení může podpořit proces denuklearizace KLDR, uvedl Soul | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pozastavení vojenských cvičení může podpořit proces denuklearizace KLDR, uvedl Soul

Pozastavení vojenských cvičení může podpořit proces denuklearizace KLDR, uvedl Soul

Pozastavení americko-jihokorejských vojenských cvičení může být zapotřebí pro podporu rozhovorů o jaderném odzbrojení KLDR. Reagovala tak na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, který na úterním summitu se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem slíbil pozastavit společné manévry s Jižní Koreou, jež Pchjongjang považuje za provokaci a nácvik invaze. Japonsko naopak dnes americko-jihokorejská cvičení označilo za životně důležitá pro bezpečnost v regionu.

„Dokud budou probíhat seriózní rozhovory mezi Severní Koreou a Spojenými státy o denuklearizaci Korejského poloostrova a nastolení míru, musíme zvážit různé způsoby, jak tento dialog podpořit,“ uvedl mluvčí jihokorejského prezidentského úřadu Kim Ui-kjom k budoucnosti americko-jihokorejských vojenských cvičení.

Trump a Kim Čong-un se v úterý setkali v Singapuru, kde se KLDR zavázala spolupracovat s USA na likvidaci jaderných zbraní na Korejském poloostrově, za což dostane od Washingtonu bezpečnostní záruky. Trump hned po schůzce se severokorejským vůdcem prohlásil, že ke zrušení tvrdých sankcí vůči KLDR bude možné přistoupit až poté, co Pchjongjang zahájí prokazatelné ničení jaderného arzenálu. Spojené státy nicméně pozastaví další vojenské manévry s jihokorejskou armádou. Tato cvičení Trump po jednání s Kimem označil za „velmi provokativní a nákladná“.

Později televizi Fox News šéf Bílého domu řekl, že Spojené státy nebudou pořádat společné manévry s jihokorejskými spojenci, dokud budou probíhat jednání se Severní Koreou.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.