Články odjinud

Pozastavení vojenských cvičení může podpořit proces denuklearizace KLDR, uvedl Soul

Pozastavení vojenských cvičení může podpořit proces denuklearizace KLDR, uvedl Soul

Pozastavení americko-jihokorejských vojenských cvičení může být zapotřebí pro podporu rozhovorů o jaderném odzbrojení KLDR. Reagovala tak na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, který na úterním summitu se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem slíbil pozastavit společné manévry s Jižní Koreou, jež Pchjongjang považuje za provokaci a nácvik invaze. Japonsko naopak dnes americko-jihokorejská cvičení označilo za životně důležitá pro bezpečnost v regionu.

„Dokud budou probíhat seriózní rozhovory mezi Severní Koreou a Spojenými státy o denuklearizaci Korejského poloostrova a nastolení míru, musíme zvážit různé způsoby, jak tento dialog podpořit,“ uvedl mluvčí jihokorejského prezidentského úřadu Kim Ui-kjom k budoucnosti americko-jihokorejských vojenských cvičení.

Trump a Kim Čong-un se v úterý setkali v Singapuru, kde se KLDR zavázala spolupracovat s USA na likvidaci jaderných zbraní na Korejském poloostrově, za což dostane od Washingtonu bezpečnostní záruky. Trump hned po schůzce se severokorejským vůdcem prohlásil, že ke zrušení tvrdých sankcí vůči KLDR bude možné přistoupit až poté, co Pchjongjang zahájí prokazatelné ničení jaderného arzenálu. Spojené státy nicméně pozastaví další vojenské manévry s jihokorejskou armádou. Tato cvičení Trump po jednání s Kimem označil za „velmi provokativní a nákladná“.

Později televizi Fox News šéf Bílého domu řekl, že Spojené státy nebudou pořádat společné manévry s jihokorejskými spojenci, dokud budou probíhat jednání se Severní Koreou.