Pozemní útoky ve východní Ghútě sílí, tvrdí organizace. Asad pozemní ofenzivu zatím neohlásil | info.cz

Články odjinud

Pozemní útoky ve východní Ghútě sílí, tvrdí organizace. Asad pozemní ofenzivu zatím neohlásil

Kontrolu nad městem Aš-Šajfúníja ve východní Ghútě získaly ozbrojené síly syrské vlády. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Ghúta je oblast poblíž Damašku.

Syrský prezident Bašár Asad zahájil s podporou Ruska leteckou ofenzivu ve východní Ghútě 18. února. Nálety si od té doby podle Syrské civilní obrany působící na straně povstalců vyžádaly životy 674 civilistů (z toho přes 150 dětí), dnes jich podle SOHR zemřelo šest.

Letecká operace je podle provládních médií předehrou k pozemní ofenzivě. Syrská vláda dosud spuštění pozemní ofenzivy neoznámila.

"Pozemní útoky prorežimních sil za posledních 48 hodin nabraly na intenzitě," informovala SOHR. Uvedla také, že po boku vládních ozbrojenců jsou na místě ruští poradci, pozemní boje doprovází letecké údery a silné ostřelování. Není ovšem jasné, zda zintenzivnění bojů znamená také zahájení pozemní operace, napsala agentura AFP.

Povstalci tvoření protivládními rebely a islamistickými skupinami ovládají třetinu východní Ghúty. Zbylé dvě má pod kontrolou syrská vláda. Ta se snaží odříznout oblast Marž na jihovýchodě a město Duma a okolí na severu, kde bydlí nejvíce obyvatel, a získat nad nimi kontrolu, tvrdí SOHR.

Od úterý, kdy má v oblasti na žádost Ruska každý den platit pětihodinový humanitární klid zbraní, pozemní boje zesílily, zatímco nápor letecké ofenzivy polevil, napsala agentura AFP. Podle SOHR i přes klid zbraní nikdo zónu obsazenou povstalci neopustil, ani do ní nevjel žádný humanitární konvoj. Syrská média informovala o tom, že z oblasti ostřelované rebely se podařilo uprchnout dvěma dětem.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud