Pozor na nůž v kapse! Také Vídeň už má zóny beze zbraní, pokuty hrozí i českým turistům | info.cz

Články odjinud

Pozor na nůž v kapse! Také Vídeň už má zóny beze zbraní, pokuty hrozí i českým turistům

Radní ve Vídni se připojili k úspěšnému rakouskému projektu takzvaných „Waffenverbotszonen“„ tedy městských částí, v nichž u sebe nesmí mít člověk žádnou zbraň, včetně nože. Jedna z takových zón se od 1. února nachází v sousedství zábavního parku Prater, hojně navštěvovaného i českými turisty.

Lidem, u nichž policie při náhodné prohlídce objeví jakoukoliv zbraň, hrozí nejen její okamžité zabavení, ale i pokuta až 500 euro nebo dokonce trest vězení v délce dvou týdnů. A nemusí se přitom jednat jenom o pistoli nebo třeba obušek. Zákaz se vztahuje oficiálně na všechny „zbraně nebo předměty, které jsou nebo mohou být vhodné k používání násilí vůči lidem a majetku.“ Mezi zakázané prostředky tak může patřit i obyčejný nůž nebo třeba šroubovák. A to v případě, kdy tyto „zbraně“ u sebe má člověk, který je nutně nepotřebuje k výkonu své profese. Posouzení nebezpečnosti předmětů ale v konečné fázi závisí na policii.

„Nikdo nemusí mít strach, že budeme brát sportovcům baseballové pálky, když zrovna půjdou z tréninku, nebo řemeslníkům kladiva,“ ujistil vídeňský policejní mluvčí Harald Sörös. Policie bude podle něj postupovat velmi „realisticky“, na základě posouzení nebezpečnosti určitého předmětu v rukou určitého člověka. I ten, kdo si koupí v obchodě nůž a ponese si ho v tašce domů, o něj nemusí nutně přijít.

V zóně bude mít policie právo prohledávat auta, tašky i oblečení kontrolovaných osob, opět se ale bude jednat o namátkové kontroly na základě nějakého podezření, nikoliv o prohledávání každého jednotlivce, který půjde po chodníku. Zóny ale budou po obvodu řádně označeny cedulemi, každý tedy bude vědět, že se pohybuje v zóně se zvláštním režimem. Od 1. února bude ve Vídni vůbec poprvé v historii zakázáno nosit jakoukoliv zbraň v oblasti Pratersternu (vedle zábavního parku Prater) a pak v části ulice Franze Josefa u Dunajského kanálu. V prvním případě se jedná o celodenní zákaz nošení zbraní, ve druhém o zákaz v době od 20.00 do 8.00.

Vytyčení takzvaných zón beze zbraní umožnil novelou zákona loni v létě rakouský parlament. Jako první zavedla tyto zóny města Linec a Innsbruck. Podobně jako v případě Vídně se jedná o oblasti, pověstné zvýšenou kriminalitou. V Innsbrucku rozhodli radní o vytyčení zóny v oblasti „Bogenmeile“ poté, co tam loni v listopadu smrtelně pobodal jeden mladík druhého.

Od 1. prosince, kdy se z Bogenmeile stala zóna beze zbraní, v ní policisté zkontrolovali na ulici, ale třeba i barech 730 lidí, z toho v 88 případech se jednalo i o tělesnou prohlídku. Nebezpečný nůž ale policisté objevili pouze u třech jedinců. To ale údajně neznamená, že vytyčení zóny beze zbraní nemělo svůj smysl. Řada delikventů přestala zbraně nosit, další si v obavě z častějších policejních kontrol dávají větší pozor i na výtržnosti a násilí. „Situace se velmi uklidnila,“ uvedl ředitel policie v Innsbrucku Martin Kirchler.

Dosavadní dobré zkušenosti se zónami beze zbraní vedly dokonce vídeňského starostu Michaela Ludwiga k žádosti, aby zákonodárci umožnili zavedení tohoto režimu v celém městě bez výjimky. To totiž zákon zatím nedovoluje.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud