Práce v Británii může být pro Čechy o dost těžší. Tamní voliči tlačí na vládu kvůli omezení pracovníků z ciziny | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Práce v Británii může být pro Čechy o dost těžší. Tamní voliči tlačí na vládu kvůli omezení pracovníků z ciziny

Práce v Británii může být pro Čechy o dost těžší. Tamní voliči tlačí na vládu kvůli omezení pracovníků z ciziny

Voliči Konzervativní strany, kterou vede britská premiérka Theresa Mayová, si v drtivé většině nepřejí, aby země nadále přijímala pracovní migranty z jiných států včetně České republiky. Budou proto na vládu tlačit, aby tento postoj reflektovala i v začínajících jednáních o brexitu. Vyplynulo to z nového průzkumu, který zpracovala společnost Greenberg Quinlan Rosner Research (GQRR). Na druhou stranu platí, že Spojené království pracovníky z jiných států potřebuje. V některých sektorech ekonomiky jsou totiž zoufale potřeba.

Drtivá většina voličů Konzervativní strany premiérky Theresy Mayové, kteří se zúčastnili zmiňovaného průzkumu společnosti GQRR, si nepřeje, aby do Spojeného království přicházeli noví pracovníci ze zahraničí včetně států EU, kam patří i Česko. Dokonce by uvítali, pokud by pracovní migrace klesala.

Premiérka, podobně jako její předchůdce v úřadu David Cameron (rovněž z Konzervativní strany), v minulosti slíbila, že se zasadí o to, aby se pracovní migrace na britské ostrovy stala do budoucna udržitelnou. Jinými slovy měla by se snížit o plné dvě třetiny – z 300 tisíc pracovníků, kteří ročně přicházejí, na 100 tisíc.

Zdá se ale, že na takové sliby neslyší pouze konzervativní voliči, ale i voliči jiných stran, například Labouristů. Z průzkumu totiž vyplynulo, že s takovou politikou souhlasí 58 % oslovených napříč politickým spektrem. Proti se postavilo pouhých 18 %.

„Brexit je obrovským testem pro politiky, a to v mnoha ohledech. Vyslyšet přání lidí ohledně imigrace do země bude jednou z jeho nejtěžších částí,“ řekl pro server Politico Peter McLeod ze společnosti GQRR.

Omezení migrace do Velké Británie nebude přímo součástí oficiálních jednání o brexitu, který povede premiérka s Bruselem, ale významně se celé věci dotýká. Ve Spojeném království aktuálně žijí a pracují více než tři miliony občanů jiných států EU, jejichž osud je zatím nejistý. Čechů je tu odhadem na sto tisíc.

Jak připomíná server Politico, premiérka Mayová bude muset dobře volit. Zároveň se totiž nachází pod tlakem byznysu a některých britských poslanců. Ti se obávají, že případná omezení pro cizince na pracovním trhu v Británii poškodí domácí ekonomiku. Existují totiž sektory, které jsou v současné době na zaměstnancích nebritských občanů závislí.

Nekontrolovaná migrace byla klíčovým faktorem, který loni v červnu ovlivnil výsledek referenda o setrvání Británie v EU. Britové se v něm vyslovili pro odchod.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.