Prasečí krev, maskérka a převoz až do márnice. Babčenko odhalil detaily své fingované smrti | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Prasečí krev, maskérka a převoz až do márnice. Babčenko odhalil detaily své fingované smrti

Prasečí krev, maskérka a převoz až do márnice. Babčenko odhalil detaily své fingované smrti

Ruský opoziční novinář Arkadij Babčenko poprvé ve větších detailech popsal, jak se mu podařilo předstírat před celým světem svou smrt. Pomáhali mu přitom nejen tajné služby, ale také maskérka a část záchranářů, kteří o zvláštní operaci věděli. O Babčenkově smrti média informovala v úterý. Ve středu ale vystoupil na tiskové konferenci, na které tajné služby prohlásily, že ho chtěla zavraždit ruská FSB a fingováním novinářovy smrti se jim podařilo tragédii zabránit.

Babčenko se o operaci poprvé dozvěděl před měsícem, původně se na ní prý podílet nechtěl. „Moje první reakce byla: k čertu s vámi, sbalím se a pojedu na Severní pól. Poté mi ale došlo, že Skripal se také pokusil skrývat,“ dodal dnes novinář a připomněl případ dvojitého agenta, z jehož otravy Západ viní Moskvu.

V noc údajné vraždy Babčenka nalíčila maskérka, která přišla k němu do bytu. Tajné služby mu daly tričko, ve kterém byly díry po kulkách a vylily na něj prasečí krev. Poté předstíral, že je mrtvý a to i v době, kdy na místo přijeli záchranáři, kteří o akci věděli. Poté ho v sanitce převezli do nemocnice, kde ho prohlásili mrtvým a poslali ho do márnice.

„Když se za mnou zavřely dveře márnice, tak jsem mohl vyjít ven,“ řekl Babčenko. Poté ze sebe umyl falešnou krev a zahalil se do prostěradla. „Poté jsem se díval na zprávy, jak říkali, jaký jsem byl skvělý.“ Celá akce podle něj začala v šest hodin večer a skončila v 5 hodin ráno, kdy už byl převezený na tajné místo, omyl se a šel spát.

Babčenko dnes reagoval i na kritiku některých svých kolegů a expertů, kteří varovali, že fingovaná vražda zašla až příliš daleko. „Já jsem o tom nerozhodoval, já nepřemýšlel, jak to provést co nejlépe. Ti novináři, kteří si myslí, že jsme překročili červenou linii: kamarádi, když vám někdo ukáže fotografii vašeho vraha, a řekne, frajere chceš přežít, nebo dodržovat nějaké etické zásady profese? Já se rozhodl, že radši zůstanu naživu.“

Jeho další plány jsou prý teď jednoduché. „Chci se pořádně vyspat, možná se opiju a pak se probudím tak za dva až tři dny.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.