Prasečí krev, maskérka a převoz až do márnice. Babčenko odhalil detaily své fingované smrti | info.cz

Články odjinud

Prasečí krev, maskérka a převoz až do márnice. Babčenko odhalil detaily své fingované smrti

Ruský opoziční novinář Arkadij Babčenko poprvé ve větších detailech popsal, jak se mu podařilo předstírat před celým světem svou smrt. Pomáhali mu přitom nejen tajné služby, ale také maskérka a část záchranářů, kteří o zvláštní operaci věděli. O Babčenkově smrti média informovala v úterý. Ve středu ale vystoupil na tiskové konferenci, na které tajné služby prohlásily, že ho chtěla zavraždit ruská FSB a fingováním novinářovy smrti se jim podařilo tragédii zabránit.

Babčenko se o operaci poprvé dozvěděl před měsícem, původně se na ní prý podílet nechtěl. „Moje první reakce byla: k čertu s vámi, sbalím se a pojedu na Severní pól. Poté mi ale došlo, že Skripal se také pokusil skrývat,“ dodal dnes novinář a připomněl případ dvojitého agenta, z jehož otravy Západ viní Moskvu.

V noc údajné vraždy Babčenka nalíčila maskérka, která přišla k němu do bytu. Tajné služby mu daly tričko, ve kterém byly díry po kulkách a vylily na něj prasečí krev. Poté předstíral, že je mrtvý a to i v době, kdy na místo přijeli záchranáři, kteří o akci věděli. Poté ho v sanitce převezli do nemocnice, kde ho prohlásili mrtvým a poslali ho do márnice.

„Když se za mnou zavřely dveře márnice, tak jsem mohl vyjít ven,“ řekl Babčenko. Poté ze sebe umyl falešnou krev a zahalil se do prostěradla. „Poté jsem se díval na zprávy, jak říkali, jaký jsem byl skvělý.“ Celá akce podle něj začala v šest hodin večer a skončila v 5 hodin ráno, kdy už byl převezený na tajné místo, omyl se a šel spát.

Babčenko dnes reagoval i na kritiku některých svých kolegů a expertů, kteří varovali, že fingovaná vražda zašla až příliš daleko. „Já jsem o tom nerozhodoval, já nepřemýšlel, jak to provést co nejlépe. Ti novináři, kteří si myslí, že jsme překročili červenou linii: kamarádi, když vám někdo ukáže fotografii vašeho vraha, a řekne, frajere chceš přežít, nebo dodržovat nějaké etické zásady profese? Já se rozhodl, že radši zůstanu naživu.“

Jeho další plány jsou prý teď jednoduché. „Chci se pořádně vyspat, možná se opiju a pak se probudím tak za dva až tři dny.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud