Přátelství Trumpa s Macronem se otřásá v základech. Měli se potkat, teď ale nad schůzkou visí otazník | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Přátelství Trumpa s Macronem se otřásá v základech. Měli se potkat, teď ale nad schůzkou visí otazník

Přátelství Trumpa s Macronem se otřásá v základech. Měli se potkat, teď ale nad schůzkou visí otazník

Schůzka amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho francouzského kolegy Emmanuela Macrona, která se měla uskutečnit ještě před dnešním začátkem summitu G7, se o několik hodin odkládá na pozdní odpoledne místního času (noc SELČ). Média poznamenávají, že kdysi vřelé přátelství Trumpa s Macronem se kvůli obchodnímu sporu otřásá v základech.

Trump do Kanady na summit přicestoval jako poslední z účastníků, přiletěl navíc se zhruba 45minutovým zpožděním. Macronův úřad nyní předpokládá, že se oba prezidenti setkají v 17:40 místního času (23:40 SELČ).

Agentura AP poznamenala, že Trump s odletem do Kanady na summit, s jehož účastníky má zcela odlišný postoj k otázce cel, klimatu či mezinárodní jaderné dohodě s Íránem, nijak nespěchal. Ačkoli Bílý dům opustil o 90 minut později proti plánu, před odletem se ještě pozdravil se svými příznivci a zhruba 20 minut odpovídal na otázky novinářů.

Ve čtvrtek Macron po jednání kanadským premiérem Justinem Trudeauem, prohlásil, že americkému prezidentovi možná nezáleží na tom, že je v izolaci.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.