Práva migrantů jsme neporušili, tvrdí Maďarsko. Proti rozhodnutí Evropského soudu se odvolalo | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Práva migrantů jsme neporušili, tvrdí Maďarsko. Proti rozhodnutí Evropského soudu se odvolalo

Práva migrantů jsme neporušili, tvrdí Maďarsko. Proti rozhodnutí Evropského soudu se odvolalo

Maďarsko se odvolalo proti rozsudku Evropského soudu pro lidská práva (ESLP), podle nějž před dvěma roky porušilo práva dvou migrantů tím, že je zadržovalo v tranzitní zóně a poté poslalo zpět do Srbska. Podle agentury MTI o tom dnes v Budapešti informoval bezpečnostní poradce premiéra Viktora Orbána György Bakondi.

Předseda vlády v popuzené reakci na rozhodnutí, k němuž štrasburský soud dospěl tento týden v úterý, celou záležitost označil za "absurdní a nepochopitelnou". Orbánova strana Fidesz v prohlášení dotčeně uvedla, že Maďarsko je trestáno za ochranu svých vlastních a zároveň evropských hranic.

Bakondi na dnešní tiskové konferenci zdůraznil, že Maďarsko v tomto případu postupovalo při posuzování dotyčných dvou bangladéšských migrantů "zcela v souladu se zákony". Pokud jde o jejich poslání do sousední země, úřady jsou podle něj naprosto přesvědčené, že Srbsko je bezpečnou třetí zemí.

ESLP nařídil Maďarsku zaplatit oběma Bangladéšanům po 10.000 eurech (270.000 korun) jako odškodné a po 8705 eurech k pokrytí soudních výloh.

Orbánův poradce dnes novinářům kromě jiného rovněž řekl, že letos se už pokusilo překročit maďarsko-srbské hranice 7212 uprchlíků. Dodal, že od ledna bylo maďarským úřadům předáno 1134 žádostí o udělení azylu a že za celý loňský rok jich bylo kolem 30.000.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.