Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Práva žen bude v OSN hájit Saúdská Arábie. Je to jako zvolit žháře velitelem hasičů, zní kritika

Práva žen bude v OSN hájit Saúdská Arábie. Je to jako zvolit žháře velitelem hasičů, zní kritika

Saúdská Arábie, kde ženy bez povolení nesmějí ani řídit automobil, byla vybrána do komise Organizace spojených národů (OSN) zabývající se ženskými právy. Vůči skandální volbě se již ohradily mnohé feministické a lidskoprávní organizace, nicméně to na volbě nejspíše nic nezmění. 

„Je to, jako kdybyste si zvolili žháře, aby byl velitelem záchranného sboru,“ říká Hiller Neurer, výkonný ředitel ženevské organizace UN Watch. „Je to zkrátka naprosto absurdní“ naráží Neurer na fakt, že v Saúdské Arábii musí mít žena při většině podstatných úkonů svého mužského opatrovníka, který za ni dělá všechna zásadní rozhodnutí.

Saúdskoarabské ženy se tak nesmějí setkávat nebo hovořit s muži, s nimiž nejsou v příbuzenském vztahu, nesmějí bez doprovodu jezdit městskou hromadnou dopravou, bez povolení nesmějí podstoupit operaci a ženy mladší 45 let musejí mít od mužského poručníka povolení, když chtějí cestovat. Stejně tak musejí mít povolení, když se chtějí vzdělávat nebo pracovat. Ženám je rovněž zakázáno řídit automobil bez povolení muže. Toto nařízení kdysi vyvolalo některé ojedinělé odvážné protesty žen, při kterých však bylo několik zástupkyň něžného pohlaví zatčeno a veřejně bičováno.

Komise OSN pro práva žen, jejíž bude Saúdská Arábie nyní členem, přitom má ve svých stanovách „propagaci ženských práv, dokumentaci reality každodenního života žen v odlišných koutech planety a zajišťování světových standardů genderové rovnoprávnosti.“

Saúdskou Arábii do komise vybrala v tajném hlasování Ekonomická a Sociální rada OSN. Z propočtů volby některých organizací vyplynulo, že pro Saúdskou Arábii muselo hlasovat alespoň pět z následujících dvanácti států: Belgie, Česká republika, Estonsko, Finsko, Francie, Německo, Řecko, Irsko, Itálie, Portugalsko, Švédsko a Velká Británie.

Kromě Saúdské Arábie do komise OSN zasednou například Irák, Keňa, Ghana, Ekvádor, Japonsko či Jižní Korea. Svého čtyřletého mandátu se ujmou příští rok.