Práva žen bude v OSN hájit Saúdská Arábie. Je to jako zvolit žháře velitelem hasičů, zní kritika | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Práva žen bude v OSN hájit Saúdská Arábie. Je to jako zvolit žháře velitelem hasičů, zní kritika

Práva žen bude v OSN hájit Saúdská Arábie. Je to jako zvolit žháře velitelem hasičů, zní kritika

Saúdská Arábie, kde ženy bez povolení nesmějí ani řídit automobil, byla vybrána do komise Organizace spojených národů (OSN) zabývající se ženskými právy. Vůči skandální volbě se již ohradily mnohé feministické a lidskoprávní organizace, nicméně to na volbě nejspíše nic nezmění. 

„Je to, jako kdybyste si zvolili žháře, aby byl velitelem záchranného sboru,“ říká Hiller Neurer, výkonný ředitel ženevské organizace UN Watch. „Je to zkrátka naprosto absurdní“ naráží Neurer na fakt, že v Saúdské Arábii musí mít žena při většině podstatných úkonů svého mužského opatrovníka, který za ni dělá všechna zásadní rozhodnutí.

Saúdskoarabské ženy se tak nesmějí setkávat nebo hovořit s muži, s nimiž nejsou v příbuzenském vztahu, nesmějí bez doprovodu jezdit městskou hromadnou dopravou, bez povolení nesmějí podstoupit operaci a ženy mladší 45 let musejí mít od mužského poručníka povolení, když chtějí cestovat. Stejně tak musejí mít povolení, když se chtějí vzdělávat nebo pracovat. Ženám je rovněž zakázáno řídit automobil bez povolení muže. Toto nařízení kdysi vyvolalo některé ojedinělé odvážné protesty žen, při kterých však bylo několik zástupkyň něžného pohlaví zatčeno a veřejně bičováno.

Komise OSN pro práva žen, jejíž bude Saúdská Arábie nyní členem, přitom má ve svých stanovách „propagaci ženských práv, dokumentaci reality každodenního života žen v odlišných koutech planety a zajišťování světových standardů genderové rovnoprávnosti.“

Saúdskou Arábii do komise vybrala v tajném hlasování Ekonomická a Sociální rada OSN. Z propočtů volby některých organizací vyplynulo, že pro Saúdskou Arábii muselo hlasovat alespoň pět z následujících dvanácti států: Belgie, Česká republika, Estonsko, Finsko, Francie, Německo, Řecko, Irsko, Itálie, Portugalsko, Švédsko a Velká Británie.

Kromě Saúdské Arábie do komise OSN zasednou například Irák, Keňa, Ghana, Ekvádor, Japonsko či Jižní Korea. Svého čtyřletého mandátu se ujmou příští rok.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.