Pravicový extremismus ve Velké Británii je na vzestupu, vláda si ho údajně nevšímá | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pravicový extremismus ve Velké Británii je na vzestupu, vláda si ho údajně nevšímá

Pravicový extremismus ve Velké Británii je na vzestupu, vláda si ho údajně nevšímá

Zatímco britská vláda se zajímá především o islamisty, tvoří ideální podhoubí pro růst pravicového extremismu, vytýkají premiérce Therese Mayové její kritici. Počet Britů koketujících s pravicovou extremistickou ideologií, kteří byli nahlášeni do vládního prevenčního protiteroristického programu, se tak během loňského roku ve Velké Británii zvýšil o 30 procent, informuje deník Independent. 

Britů sympatizujících s krajně pravicovou ideologií rychle přibývá a vláda nedokáže adekvátně reagovat. Podle zprávy deníku Independent se počet britských bělochů, o něž se loni zajímal vládní program protiteroristické prevence, zvýšil na 91 z celkových 260 případů, uvádí Independent.

„Přestože vládní rétorika je celá o islámském fundamentalismu, naprosto ignoruje rostoucí hrozbu bělošských teroristů, kteří jsou stejně nebezpeční a odhodlaní, jako jakýkoliv jiní teroristé,“ komentuje údaje Tim Farron, lídr Liberálních demokratů. „Bohužel ale nejsem vůbec přesvědčen, že premiérka Mayová vůbec ví, kde začít, aby se naše rozdělené komunity začaly přibližovat,“ dodává.

Mezi největší případy pravicového extremismu bylo najetí dodávkou do skupiny muslimů poté, co vycházeli z mešity ze začátku týdne či loňská vražda poslankyně Jo Coxové.

Podle další statistiky byl loni podíl bělochů na všech zatčení z teroristických zákonů 35procentní. O rok dříve byl tento poměr přitom pouze čtvrtinový.

Stínová ministryně vnitra Dianne Abbottová pak uvedla, že vládní program prevence proti terorismu musí prodělat zásadní proměnu, aby byl schopný lépe reagovat na hrozby, jimž Britové čelí – včetně krajně pravicového extremismu. „Bohužel vidíme, že na nás cílí několik různých hrozeb – krajní pravice, teroristé inspirovaní al-Káidou či Islámským státem a mnozí další,“ řekla.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.