Články odjinud

Prchali před IS, teď se vrací zpátky. Navrátivších se Iráčanů je poprvé více než uprchlíků

Prchali před IS, teď se vrací zpátky. Navrátivších se Iráčanů je poprvé více než uprchlíků

V Iráku poprvé od roku 2014, kdy jeho území začal obsazovat radikální Islámský stát (IS), je počet lidí vracejících se do svých domů větší než počet lidí na útěku. Oznámila to dnes s odkazem na Mezinárodní organizaci pro migraci (IOM) agentura AFP. IOM konstatovala, že se na konci prosince vrátilo 3,22 milionu Iráčanů, zatímco mimo domovy jich bylo 2,61 milionu. IS byl v Iráku vojensky poražen loni.

Sandra Blacková z IOM řekla, že díky tomu, že irácká armáda obnovila kontrolu nad velkou částí území, se zlepšila bezpečnostní situace.

IS v roce 2014 obsadil asi třetinu iráckého území a vyhlásil na něm i na obsazených částech Sýrie chalífát. Vyvolal tím exodus mnoha Iráčanů, kteří se snažili z území IS odejít do jiných částí Iráku i do ciziny.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

Asi třetina uprchlíků je nyní v severoirácké provincii Ninive. Mezi navrátilci je zhruba milion osob, které odešly zpět do provincie Anbár, v níž žije především sunnitské obyvatelstvo a kde se odehrávaly poslední boje proti IS. Třetina těchto lidí našla po návratu podle Blackové své domy buď těžce poškozené nebo zničené. Velká část infrastruktury je poničená a v mnoha obcích není k dispozici voda ani elektřina.

 

Články odjinud