Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Před lety řídil násilí proti demonstrantům na Majdanu. Teď potlačuje protesty v Moskvě

Před lety řídil násilí proti demonstrantům na Majdanu. Teď potlačuje protesty v Moskvě

Během masových protestů na Ukrajině, které následovaly po odmítnutí asociační dohody s EU ze strany tehdejšího prezidenta Janukovyče, byli demonstranti brutálně rozháněni speciálními policejními jednotkami známými jako Berkut. Potom, co se změnilo vedení země, řada důstojníků Berkutu dostala strach a odjela do Ruska. Jak ale potvrzuje fotografie jednoho z nich, bývalí důstojníci nezahálí ani tam. Informoval o tom deník The Moscow Times.

Jak informovala ukrajinská zpravodajská kancelář LB.ua, bývalí ukrajinští policisté byli spatřeni, jak zasahují na rozsáhlých pondělních protikorupčních protestech v Rusku. Tentokrát však v uniformě speciálních ruských jednotek OMON.

Naznačuje to fotografie muže, kterou má k dispozici ruská nezávislá televize Dožď. Tvář muže se přitom shoduje s tou ze snímku pořízeného během majdanských protestů. Muž byl následně identifikován jako Sergej Kysjuk.

Na fotografii z protestu na Ukrajině údajně dává skrz vysílačku pokyny k násilnému rozehnání demonstrantů, kteří přišli na Majdan v roce 2013 a podobné zvyklosti ho neopustily ani v Rusku – jednomu z protestujících prý vyhrožoval, že pokud ho bude fotit, rozbije mu aparát.

720p 480p 360p 240p
Nejlepší speciální komanda

Už dříve se objevily informace o tom, že bývalí policisté z Berkutu dnes působí u ruských jednotek OMON, které dřív spadaly pod ruské ministerstvo vnitra, teď ale působí pod nově zřízenou Národní gardu. Ta je přímo podřízená Vladimiru Putinovi a má bojovat proti terorismu, chránit ruské hranice a klíčové objekty nebo rozhánět nepovolené demonstrace.