Před lety řídil násilí proti demonstrantům na Majdanu. Teď potlačuje protesty v Moskvě | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Před lety řídil násilí proti demonstrantům na Majdanu. Teď potlačuje protesty v Moskvě

Před lety řídil násilí proti demonstrantům na Majdanu. Teď potlačuje protesty v Moskvě

Během masových protestů na Ukrajině, které následovaly po odmítnutí asociační dohody s EU ze strany tehdejšího prezidenta Janukovyče, byli demonstranti brutálně rozháněni speciálními policejními jednotkami známými jako Berkut. Potom, co se změnilo vedení země, řada důstojníků Berkutu dostala strach a odjela do Ruska. Jak ale potvrzuje fotografie jednoho z nich, bývalí důstojníci nezahálí ani tam. Informoval o tom deník The Moscow Times.

Jak informovala ukrajinská zpravodajská kancelář LB.ua, bývalí ukrajinští policisté byli spatřeni, jak zasahují na rozsáhlých pondělních protikorupčních protestech v Rusku. Tentokrát však v uniformě speciálních ruských jednotek OMON.

Naznačuje to fotografie muže, kterou má k dispozici ruská nezávislá televize Dožď. Tvář muže se přitom shoduje s tou ze snímku pořízeného během majdanských protestů. Muž byl následně identifikován jako Sergej Kysjuk.

Na fotografii z protestu na Ukrajině údajně dává skrz vysílačku pokyny k násilnému rozehnání demonstrantů, kteří přišli na Majdan v roce 2013 a podobné zvyklosti ho neopustily ani v Rusku – jednomu z protestujících prý vyhrožoval, že pokud ho bude fotit, rozbije mu aparát.

720p 480p 360p 240p
Nejlepší speciální komanda

Už dříve se objevily informace o tom, že bývalí policisté z Berkutu dnes působí u ruských jednotek OMON, které dřív spadaly pod ruské ministerstvo vnitra, teď ale působí pod nově zřízenou Národní gardu. Ta je přímo podřízená Vladimiru Putinovi a má bojovat proti terorismu, chránit ruské hranice a klíčové objekty nebo rozhánět nepovolené demonstrace.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.