Před nacisty zachránil 600 dětí, ukrýval je v koších na prádlo. Hrdina van Hulst zemřel ve 107 letech | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Před nacisty zachránil 600 dětí, ukrýval je v koších na prádlo. Hrdina van Hulst zemřel ve 107 letech

Před nacisty zachránil 600 dětí, ukrýval je v koších na prádlo. Hrdina van Hulst zemřel ve 107 letech
 

Hrdina, jakých nebylo mnoho. Johan van Hulst za války zachránil více než 600 mladých Židů, kvůli kterým soustavně riskoval vlastní život. Později se stal senátorem v barvách křesťansko-demokratické strany. Dožil se úctyhodného věku – zemřel před týdnem ve 107 letech, jak teď informuje britský Daily Mail.

Johan van Hulst zachraňoval děti, když byl ředitelem protestantské školy, která byla přímo naproti detenčnímu zařízení. To sloužilo nacistům k přípravě dětí pro transporty do táborů smrti. Když bylo plné, některé děti se přesunuly do van Hulstovy školy.

Právě tam vymyslel „geniální systém“ schovávání dětí ve městě – pašoval je postupně v pytlích a koších na prádlo. Nacistům je pak v dokumentech často nepřiznával. Pokud jich do školy přišlo 30, van Hulst jich nahlásil jen 25.

Inspektor nizozemského ministerstva školství se ho v roce 1943 zeptal, zda jsou to židovské děti. „Nečekáte, že vám na tohle odpovím, že ne?“, řekl van Hulst. Kontrolor mu potřásl rukou a řekl, ať je opatrný.

V roce 1945 byl van Hulst prozrazen kolaborantem a musel se začít schovávat.

Během svého života obdržel několik vyznamenání. V roce 1972 byl oceněn titulem Spravedlivý mezi rovnými. Ten se uděluje nežidům, kteří pomáhali zachraňovat Židy během nacistického vraždění.

Van Hulsta vyznamenal i izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Při udílení vyznamenání mu řekl, že ten, kdo zachrání jeden život, zachrání vesmír. „Zachránil jste stovky vesmírů. Chci vám poděkovat jménem Židů a hlavně jménem humanity,“ dodal Netanjahu.

Po válce vstoupil do politiky a stal se senátorem za křesťansko-demokratickou stranu. Přes všechny zásluhy měl celý život pocit, že toho nevykonal dost. V roce 2015 řekl, že přemýšlí jen nad tím, kolik toho v životě nestihl. „Lituji, že jsem nezachránil víc dětí,“ řekl.

V Nizozemsku je více než pět tisíc lidí, kteří jsou označení titulem Spravedlivý mezi rovnými, což je druhé nejvyšší číslo na světě.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.