Před pětadvaceti lety vypukl požár v sídle davidiánů, vyžádal si 76 lidských životů | info.cz

Články odjinud

Před pětadvaceti lety vypukl požár v sídle davidiánů, vyžádal si 76 lidských životů

Ničivý požár, který 19. dubna 1993 během policejního zásahu zachvátil sídlo náboženské sekty u texaského města Waco, si vyžádal 76 lidských životů a stal se jednou z největších tragédií svého druhu. Třítýdenní obléhání farmy skončilo desítkami mrtvých, mezi kterými nechyběly ženy a děti. V davidiánském sídle žili přívrženci samozvaného mesiáše Davida Koreshe. I jeho našli mezi mrtvými.

Situace na ranči se vyhrotila již koncem února 1993, kdy zástupci agentury pro regulaci zbraní, tabáku a alkoholu (ATF) hodlali v sektě provést domovní prohlídku. Chtěli také zadržet Koreshe, podezřelého z přechovávání zbraní a pohlavní zneužívání nezletilých. Při přestřelce bylo však zabito několik agentů i obyvatel farmy a nevydařenou akci převzala FBI. Ta se po 51 dnech marného vyjednávání, jehož podstatou byly většinou Koreshovy přednášky o bibli, odhodlala k útoku.

Požár byl podle policie založen davidiány, kteří zapálením sídla plného zbraní a munice naplnili svou vizi Armageddonu - finální bitvy mezi dobrem a zlem před zánikem světa. Někteří z devíti přeživších členů Koreshova společenství však tvrdili, že hořet začalo poté, když tank prorážející otvory do zdí budov převrátil několik petrolejových svítilen. Sekta používala lampy proto, že úřady během obléhání farmy přerušily do jejího sídla dodávky elektřiny.

Objevily se také informace, že federální policisté měli při útoku použít granáty s hořlavým slzným plynem. Celá kauza, která otřásla důvěrou v FBI, se řešila až u prezidenta Billa Clintona a plnila přední stránky novin. Velmi citlivý byl mimo jiné fakt, že při požáru zahynulo také 28 dětí. V roce 2000 soud rozhodl, že agenti FBI nejsou zodpovědní za ozbrojené obléhání sídla ani za požár. Obvinění proti vládě vznesli příbuzní obětí a přeživší členové sekty.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud