Před pětadvaceti lety vypukl požár v sídle davidiánů, vyžádal si 76 lidských životů | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Před pětadvaceti lety vypukl požár v sídle davidiánů, vyžádal si 76 lidských životů

Před pětadvaceti lety vypukl požár v sídle davidiánů, vyžádal si 76 lidských životů

Ničivý požár, který 19. dubna 1993 během policejního zásahu zachvátil sídlo náboženské sekty u texaského města Waco, si vyžádal 76 lidských životů a stal se jednou z největších tragédií svého druhu. Třítýdenní obléhání farmy skončilo desítkami mrtvých, mezi kterými nechyběly ženy a děti. V davidiánském sídle žili přívrženci samozvaného mesiáše Davida Koreshe. I jeho našli mezi mrtvými.

Situace na ranči se vyhrotila již koncem února 1993, kdy zástupci agentury pro regulaci zbraní, tabáku a alkoholu (ATF) hodlali v sektě provést domovní prohlídku. Chtěli také zadržet Koreshe, podezřelého z přechovávání zbraní a pohlavní zneužívání nezletilých. Při přestřelce bylo však zabito několik agentů i obyvatel farmy a nevydařenou akci převzala FBI. Ta se po 51 dnech marného vyjednávání, jehož podstatou byly většinou Koreshovy přednášky o bibli, odhodlala k útoku.

Požár byl podle policie založen davidiány, kteří zapálením sídla plného zbraní a munice naplnili svou vizi Armageddonu - finální bitvy mezi dobrem a zlem před zánikem světa. Někteří z devíti přeživších členů Koreshova společenství však tvrdili, že hořet začalo poté, když tank prorážející otvory do zdí budov převrátil několik petrolejových svítilen. Sekta používala lampy proto, že úřady během obléhání farmy přerušily do jejího sídla dodávky elektřiny.

Objevily se také informace, že federální policisté měli při útoku použít granáty s hořlavým slzným plynem. Celá kauza, která otřásla důvěrou v FBI, se řešila až u prezidenta Billa Clintona a plnila přední stránky novin. Velmi citlivý byl mimo jiné fakt, že při požáru zahynulo také 28 dětí. V roce 2000 soud rozhodl, že agenti FBI nejsou zodpovědní za ozbrojené obléhání sídla ani za požár. Obvinění proti vládě vznesli příbuzní obětí a přeživší členové sekty.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.