Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Předstírala, že je černoška. Teď ženě s českými kořeny hrozí život na ulici

Předstírala, že je černoška. Teď ženě s českými kořeny hrozí život na ulici

Falešná černoška s českými kořeny Rachel Dolezalová možná brzy skončí jako bezdomovkyně. Žena, která se proslavila tím, že desetiletí vodila úřady za nos a vydávala se za Afroameričanku, je kvůli ostudě už dlouho nezaměstnaná. Nabídky práce má bývalá univerzitní profesorka a známá aktivistka jen od pornofilmů nebo z televizních reality show. Řekla to britskému deníku The Guardian.

Američanka s českými a německými kořeny bývala kdysi aktivistkou za rasovou rovnost. Ve městě Spokane ve státě Washington zastávala přední funkci v Národní asociaci etnických menšin. Její kariéru ale předloni zastavil skandál, když její rodiče prozradili, že Dolezalová se s tmavou pletí nenarodila a doložili vše fotografiemi z jejího dětství, kde je ještě jako blonďatá dívka s rovnými vlasy. Z předsednictva organizace hájící práva Afroameričanů tak musela odejít. Tvrzení o bělošském původu do poslední chvíle popírala.

Nyní o sobě vydává knihu „V plných barvách: Moje místo v černém a bílém světě“. Po aféře stále hledá práci, svoji rodinu živí z potravinových lístků a neví z čeho zaplatí nájem na březen, postěžovala si v rozhovoru pro The Guardian. I když prý poptala kolem stovky pracovních nabídek, nikdo ji nenabídl ani místo ve skladu.

Odvrhli ji kamarádi

„Jediné místo, kde se nyní cítím pochopená a přijatá, je s mými dětmi a s mou sestrou,“ prohlásila bývalá aktivistka v rozhovoru. Po skandálu ve Spokane jí prý zbylo jen pár přátel. Dolezalová přišla o práci nejen v asociaci, ale také na washingtonnské univerzitě, kde přednášela africká studia. Většina jejích známých s ní nemluví a nehlásí se k ní. Někdejší respekt za boj za lidská práva se změnil jen v hanbu.

 

„Neexistuje pro mě žádná chráněná třída. Stala jsem se obecným nejednoznačným obětním beránkem. Běloši mi říkají zrádkyně a dávají mi najevo své nepřátelství. Jsem terčem hněvu a zášti bílých lidí z černošské komunity. Jsem jakoby ta nejhorší ze všech těchto světů,“ svěřila se někdejší aktivistka deníku. I přes utrpení a hanbu se Dolezalová odmítá stydět.

„Nehodlám se sehnout, omlouvat se a plazit se kvůli tomu se špatným pocitem. Jen bych chtěla jít zpátky do svého dětství a dělat to, co mi všichni ostatní říkali. Abych je dělala šťastnými,“ prohlásila v rozhovoru Rachel Dolezalová, které vyjde kniha na konci března, připomíná server Yahoo.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744