Články odjinud

PŘEHLEDNĚ: Kriketová star na pákistánském trůně. Povede svou zemi do Číny, nebo blíže k USA?

PŘEHLEDNĚ: Kriketová star na pákistánském trůně. Povede svou zemi do Číny, nebo blíže k USA?

Někdejší kriketová hvězda a současný vůdce strany Hnutí za spravedlnost Imran Chán vyhrál parlamentní volby v Pákistánu. A podle všeho zemi povede. Triumfoval díky svému charismatu, populistickým slibům i touze po změně, která se zmocnila jeho spoluobčanů. Co může a dokáže? A jak jeho nástup do čela šesté nejlidnatější země světa mající jadernou zbraň může proměnit svět? Nabízíme odpovědi na základní otázky.

Je Chán jen loutkou vojáků? Jaký bude mít vliv?

Každý pákistánský politik je limitován mocí armády, která je státem ve státě. Míří k ní jistě pětina státního rozpočtu. Na vládě je co do rozhodování nezávislá. Uniformy jsou politikům při vládnutí partnerem, ba patronem. Mají ve zvyku převzít moc v situaci, když usoudí na nastupující rozvrat. Cítí se být jedinou akceschopnou organizací v zemi a nejsou daleko od pravdy. (Podobně byl stát ještě donedávna uspořádán v Turecku a dosud tak funguje v Egyptě.)

Jakkoli je armáda v Pákistánu výjimečně vlivná a ve vztahu k občanům i jejich právům vojensky přezíravá, její role bývá přeceňovaná. Zvláště těmi politiky, kteří ztratili moc. Co se Chána týče, na jeho podporu vojáci vystoupili a před volbami mu pomohli útoky na konkurenty. Místní komentátoři z toho usuzují, že si uniformy Chána vybraly, aby se pokusil nastartovat ekonomiku a vylepšil image země v zahraničí. Ostatní oblasti – mimo jiné zahraniční a bezpečnostní politiku – by vojáci chtěli mít pod kontrolou i nadále.

Dokáže se armádě vzepřít?

Cynici mezi pákistánskými komentátory tvrdí, že se armáda rozhodla nevládnout přímo, ale prostřednictvím Chána. Idealisté mezi západními novináři odhadují, že se kriketová star bude muset s vojáky střetnout.

Pro srážku, respektive přetahovanou s oprýmkovanými muži hovoří výjimečná podpora Chána napříč Pákistánem, jeho osobnostní rysy i zájem o ekonomiku. I armáda musí cítit, že celá země chce změnu, ať už jakoukoli. Bývalý kapitán pákistánského kriketového týmu je navíc znám silnou orientací na vlastní osobu a nerad se dělí o privilegia. Na druhou stranu, Chán je populista i pragmatik. A pokud by nárazem na lampasy riskoval pád, zvolí jinou cestu.

Může reformovat ekonomiku?

Pákistánské hospodářství je ukázkovým příkladem stavu, který literatura označuje pojmem crony capitalism. V takovém uspořádání se podnikatelský úspěch odvíjí od vazeb na státní úředníky a je tak živnou půdou korupce. Tu Chán (populisticky) slibuje vymýtit. To by znamenalo rozbití existujícího systému, ze kterého úzká, bohatá elita profituje, zatímco zbytek společnosti spíše jen přežívá. Jak Chán, tak jeho sponzoři k elitě patří.

Země také vynakládá neúměrně vysoké částky na obranu, což Chán slíbil změnit. To by znamenalo přímý střet s výložkami.

Je Chán díky svému vzdělání prozápadní?

Někdejší playboy, účastník bouřlivých večírků, exmanžel dcery britského bankéře, přítel rockových hvězd i Diany Spencerové (zvané též Lady Di) po vstupu do politiky změnil přinejmenším slovník. Hojně se odkazuje k islámu, nevyhýbá se kontaktu s náboženskými radikály a káže konzervativní hodnoty. Proto z jeho zvolení nejsou nadšené místní feministky, jejichž cíle jsou navíc ze západního pohledu velmi umírněné. Islámská image je ale v pákistánské politice takřka nezbytná, i když poněkud pokrytecká – zahraniční diplomaté tvrdí, že především vojáci, ale i politici nemají k lahvi nikdy daleko.

Chán snad opravdu prozřel, ale oxfordského vzdělání se rozhodně nezříká – na rozdíl od divokého mládí. Jeho minulost mu navíc přináší oblibu u pákistánské mládeže a nepříliš široké, přesto vlivné střední třídy.

Vylepší vztahy se Spojenými státy?

Americký prezident Donlad Trump a Imran Chán si jsou v mnoha ohledech podobní, vzájemné sympatie tudíž nelze vyloučit. Oba jsou sebestřední; vyrostli v blahobytném prostředí; politickými strukturami i stranickou praxí pohrdají. Davu říkají, co chce slyšet. Aby posléze udělali, co v onu chvíli sami uznají za vhodné.

I vzhledem k výše uvedeným vlastnostem se oba – coby populisté – nevyvarovali útoků proti svým zemím. Chán piloval anti-washingtonskou rétoriku především v souvislosti s útoky amerických dronů na severozápadě Pákistánu, které (celkem logicky) považoval za porušení suverenity svého státu. Trump zašel ještě dále, když zastavil každoroční finanční transfery mocné pákistánské armádě s tím, že Islámábád „podvádí a lže“. Mimochodem, výpadek zaoceánské pomoci nevedl ani tak k armádním úsporám jako k další zátěži státního rozpočtu.

Nicméně, oba muži jsou jistě (a okamžitě) připraveni revidovat, ba popřít někdejší názory, semkne-li je společný zájem. Třeba Afghánistán.

Pomůže zastavit válku v Afghánistánu?

Tvrdí to. Pokud by tak učinil, nesmírně by ulehčil Donaldu Trumpovi, který chce z Afghánistánu co nejrychleji zmizet. Pákistán pod Chánovým vedením by musel odepřít podporu svým lidem, ke kterým patří kromě jiných také islámští extremisté včetně (přinejmenším části) radikálního Talibanu. Islamisté by poté patrně byli svolnější k mírovým jednáním.

Uklidnění v kraji by pomohlo i urovnání vztahů s Indií. Logika mocenského trojúhelníků, ve kterém spolu Indie soupeří s Pákistánem o vliv v Afghánistánu, napovídá, že společný tlak Islámábádu a Dillí nemůže v Kábulu zůstat bez odezvy.

Sjedná klid v Kašmíru a zlepší tak vztahy s Indií?

Prvním krokem by bylo zastavit podporu často islamistickým skupinám, které v indické části Kašmíru bojují za odtržení svého převážně muslimského regionu od většinově hinduistického zbytku země. Pokud by pro takový krok Chán získal podporu armády a hlavně tajné služby ISI, mohla by začít smysluplná jednání o Kašmíru. Ten je nyní zdrojem napětí mezi Pákistánem a Indií, které si jej rozdělily. (Pro úplnost: část sporného území – tzv. Aksai Čin, neboli Pustinu bílých skal – kontroluje Čína.)

Imran Chán je navíc v Indii coby kriketová legenda stále populární a tím i vlivný. Už před volebním vítězstvím měl přístup k indickým lídrům.

Obrátí muslimský Pákistán k rudé Číně?

Zčásti ano. Novináři si všimli, že Čínu zmínil v důležitém povolebním projevu hned sedmkrát. Podle všeho si od ní slibuje především ekonomickou pomoc a dokonce se – podobně jako český prezident – nechal slyšet, že rudá diktatura je vzorem stability a je na místě ji v tomto ohledu následovat. Přesto nelze předpokládat, že by Pákistán zcela spadl do sféry čínského vlivu (jako třeba KLDR), neboť Islámábádu šlo vždy o vyvážené vztahy se všemi mocnostmi.

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818