Překážka jménem Kevin Kühnert. Plány Merkelové na odvrácení vládní krize by mohl zhatit tento muž | info.cz

Články odjinud

Překážka jménem Kevin Kühnert. Plány Merkelové na odvrácení vládní krize by mohl zhatit tento muž

Je mu 28 let, názorově stojí hodně vlevo - a je prý opravdu chytrý. V současnosti se často ohání velkými penězi, nicméně v minulosti dokázal, že kouzlit se dá i po malých částkách, všímá si týdeník WirstchaftsWoche (WiWo). Naráží na situaci, kdy se v roce 2009, tedy před skoro devíti lety, ocitl sportovní svaz Tennis Borussia Berlin, jehož byl Kühnert členem, ve finanční tísni. Poté, co odešel hlavní hlavní sponzor, zasáhl tehdy sotva dvacetiletý mladík tím, že nechal natisknout trička s nápisem Saving TeBe a prodával je za 20 euro, což není málo. Fanoušci se chytili a klub přežil.

Osm let poté má v úmyslu opět něco zachraňovat. Jde o řádově větší rybu, je jí samotná sociální demokracie (SPD). Čili strana, která skončila v zářijových volbách druhá za CDU/CSU, ohlásila odchod do opozice a po krachu námluv konzervativců s liberály FDP a Zelenými zvažuje vstup do takzvané velké koalice. Třetí to v pořadí od roku 2005. A právě tomu chce Kühnert, od listopadu předseda mládežnické základny partaje Juso, zabránit. Hlásá Ne Angele Merkelové, Ne strategii Jedeme dál!, chce rozetnout „začarovaný kruh”, jak velkou koalici nazývá.

Ve čtvrtek se dostavil do berlínské centrály, Domu Willyho Brandta, v modrých džínách, černé košili, sportovních botách. „Vypadá ještě mlaději, než kolik mu je,” všímají si německé média. S dovětkem „Než začne mluvit”.

Už v prosinci, na řádném sjezdu SPD, zaujal poutavým projevem, v němž kritizoval vedení strany v čele s Martinem Schulzem, aniž by dotyčné dehonestoval. „Máme zájem na tom, aby v našem (programovém) krámě ještě něco zbylo, proklatě aspoň ještě něco,” rozvášnil se před sálem, který mu čile aplaudoval.

Angela Merkelová autor: INFO.CZ

Tento týden, pár dní před mimořádným srocením spolustraníků, kteří se mají v neděli v někdejší metropoli Bonnu vyslovit k repete vládnutí s CDU/CSU, opět ukázal, co v něm vězí. „Od koaličních ujednání nemůžeme čekat žádné zázraky, jejich mantinely jsou dány. Co v nich není nyní, nebude tam ani potom,” zdůraznil v narážce na dosavadní licitace, které běží od sedmého ledna - a jež ze diplomaticky nazvat jako „hledání kompromisů.” Velká koalice není podle Kühnerta žádnou zárukou, že SPD přežije, strany přece řicházejí a odcházejí. „Kdo ze strachu a obav před možností nových voleb utíká pod křídla velké koalice, zasazuje se o další sešup strany do bezvýznamnosti,” tvrdí.

Rodilý Berlíňan, který vstoupil do SPD v roce 2005 v 15 letech, má nastudováno. Nejprve média a komunikaci, posléze politiku a sociologii. V roce 2013 bojkotovali berlínští Juso, které tehdy vedl, slavnosti ke 150. výročí existence partaje. Pro úplnost - šlo o volební rok, z něhož vyšla velká koalice číslo dvě, za niž voliči před čtyřmi měsíci SPD důrazně vytrestali.

Kühnertovým vzorem je rozpočtové přerozdělování, miliardové výdaje nejsou z jeho pohledu ničemu na překážku. Velkou koalici 2013 až 2017 považuje v tomto směru za příliš ustrašenou. Starší straníci, kteří v té době prosadili plošnou minimální mzdu, kvóty pro ženy-manažerky, hranici pro odchod do penze či strop pro výběr mýtného, kroutí hlavami. Ignorovat ho přesto nemohou.

Protože Kühnert polarizuje, ale nevyvolává zášť. Nanejvýš nelibost. Má výhrady, aniž by ostře útočil. Za to mu patří uznání, shodují se komentátoři.

Jeden příklad za všechny. Když se ho aktuálně ptali, zda by měl Schulz odejít, pokud myšlenka velké koalice na sjezdu neprojde, odvětil: „Nic by nebylo uhozenější, než kdyby se poroučel.”

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

O tom, jak nalevo se Kevin Kühnert vidí, svědčí ostatně citát, k němuž se hlásí. Pochází od komunisty Karla Liebknechta a zní: „Chtít nemožné je předpokladem pro to, abychom dosáhli možného.”

Na to, aby své vyznání proměnil v činy, má šéf mladých socialistů ještě spoustu času. Začít může právě teď, na sjezdu v Bonnu.    

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud