Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Překvapení v Bílém domě: Proč se Trump nastěhuje bez manželky Melanie?

Překvapení v Bílém domě: Proč se Trump nastěhuje bez manželky Melanie?

Manželka nově zvoleného prezidenta se do nejslavnějšího amerického domu zatím stěhovat nebude. Spolu se synem Barronem bude podle listu New York Post i nadále bydlet na Manhattanu.

Melania Trumpová své rozhodnutí zdůvodňuje starostí o syna Barrona. Kampaň pro něj byla podle zdrojů listu New York Post náročná. Budoucí první pár Ameriky si navíc přeje, aby desetiletý syn pokračoval ve studiu na soukromé škole v New Yorku. 

„Melania má s Barronem extrémně blízký vztah, během kampaně se navíc ještě víc zblížili," řekl New York Post zdroj z Trumpova okolí. „Kampaň byla pro Barrona velmi zatěžující, Melania mu tak teď chce zajistit co největší klid."

Další zdroj pak americkým novinářům potvrdil, že Melania Trumpová bude do Washingtonu pravidelně dojíždět.

„Melania svého manžela plně podporuje a bude plnit všechny povinnosti, které se od první dámy vyžadují," cituje New York Post další zdroj z miliardářových kruhů. 

Stejný zdroj také uvedl, že je možné, že se Melania s Barronem do Bílého domu přestěhují na konci školního roku. Jisté to ale zatím není. 

Současná bezpečnostní opatření v okolí Trump Tower tak pravděpodobně neopadnou ani po Trumpově lednové inauguraci. Podle odborníků by se na nich měli podílet členové soukromé ochranky i newyorské policie.

„Z té budovy se stane Bílý dům New Yorku," říká prezident bezpečnostní společnosti TigerSwan Jim Reese.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1