Překvapivý úspěch maďarské opozice. V generálce na parlamentní volby uštědřila Orbánovi porážku | info.cz

Články odjinud

Překvapivý úspěch maďarské opozice. V generálce na parlamentní volby uštědřila Orbánovi porážku

Maďarská vládnoucí strana Fidesz v neděli utrpěla porážku ve volbě starosty města Hódmezövásárhely považované za významný test před dubnovými parlamentními volbami. Vítězství nezávislého kandidáta Pétera Márkiho-Zaye, podporovaného opozicí, naznačilo, že Viktor Orbán by nemusel mít cestu k dalšímu funkčnímu období v čele vlády a k opětovné ústavní většině tak snadnou, jak se doposud mínilo.

Márki-Zay v jihomaďarském městě Hódmezövásárhely porazil svého protikandidáta vládního Fideszu poměrně výrazným způsobem. Podle agentury MTI získal 57,49 procenta hlasů, zatímco jeho hlavní soupeř Zoltán Hegedüs jen 41,63 procenta.

Hlasování o novém starostovi se přitom zúčastnil nebývale vysoký počet voličů, přes 62 procent. Volby se konaly předčasně, protože bývalý starosta István Almási z Fideszu loni v listopadu zemřel.

Vítězství Márkiho-Zaye zajistilo to, že ho podpořily všechny opoziční strany, včetně socialistů i radikálního pravicového Jobbiku, který je podle předvolebních průzkumů podpory mezi voliči na druhém místě za Fideszem. Je však otázka, nakolik se opozice dokáže spojit v celostátních volbách vzhledem ke svému velmi různorodému zaměření. Dosavadní pokusy jít do voleb 8. dubna společně ztroskotaly.

V parlamentních volbách se 106 ze 199 poslanců volí v jednotlivých volebních obvodech. Mandát vyhraje kandidát, který získá nejvíce hlasů, což znamená, že se žádné případné druhé kolo nekoná. Vítězství Márkiho-Zaye je významné právě z tohoto důvodu, ale i proto, že město Hódmezövásárhely je podle agentury Reuters baštou Orbánova muže Jánose Lázára, ministra řídícího úřad vlády.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud