Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Překvapivý úspěch maďarské opozice. V generálce na parlamentní volby uštědřila Orbánovi porážku

Překvapivý úspěch maďarské opozice. V generálce na parlamentní volby uštědřila Orbánovi porážku

Maďarská vládnoucí strana Fidesz v neděli utrpěla porážku ve volbě starosty města Hódmezövásárhely považované za významný test před dubnovými parlamentními volbami. Vítězství nezávislého kandidáta Pétera Márkiho-Zaye, podporovaného opozicí, naznačilo, že Viktor Orbán by nemusel mít cestu k dalšímu funkčnímu období v čele vlády a k opětovné ústavní většině tak snadnou, jak se doposud mínilo.

Márki-Zay v jihomaďarském městě Hódmezövásárhely porazil svého protikandidáta vládního Fideszu poměrně výrazným způsobem. Podle agentury MTI získal 57,49 procenta hlasů, zatímco jeho hlavní soupeř Zoltán Hegedüs jen 41,63 procenta.

Hlasování o novém starostovi se přitom zúčastnil nebývale vysoký počet voličů, přes 62 procent. Volby se konaly předčasně, protože bývalý starosta István Almási z Fideszu loni v listopadu zemřel.

Vítězství Márkiho-Zaye zajistilo to, že ho podpořily všechny opoziční strany, včetně socialistů i radikálního pravicového Jobbiku, který je podle předvolebních průzkumů podpory mezi voliči na druhém místě za Fideszem. Je však otázka, nakolik se opozice dokáže spojit v celostátních volbách vzhledem ke svému velmi různorodému zaměření. Dosavadní pokusy jít do voleb 8. dubna společně ztroskotaly.

V parlamentních volbách se 106 ze 199 poslanců volí v jednotlivých volebních obvodech. Mandát vyhraje kandidát, který získá nejvíce hlasů, což znamená, že se žádné případné druhé kolo nekoná. Vítězství Márkiho-Zaye je významné právě z tohoto důvodu, ale i proto, že město Hódmezövásárhely je podle agentury Reuters baštou Orbánova muže Jánose Lázára, ministra řídícího úřad vlády.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1