Přelomový summit, který má Kremlu pomoci dobýt černý kontinent. Putin hostí africké lídry | info.cz

Články odjinud

Přelomový summit, který má Kremlu pomoci dobýt černý kontinent. Putin hostí africké lídry

V Sýrii se Rusko po dohodě s Tureckem stalo klíčovým hráčem, nyní je čas na Afriku. Prezident Vladimir Putin pořádá od středy v jihoruském Soči vůbec první summit Ruska a afrických států, na který se sjeli lídři více než 50 zemí. Cíl Kremlu je jasný – získat větší geopolitický vliv na úkor ostatních mocností v regionu, tedy USA, Číny a Evropské unie.

„Je to bezprecedentní událost,“ řekl Putin o schůzce agentuře Tass s tím, že vybudování silnějších vazeb s Afrikou je jednou z priorit ruské zahraniční politiky. Šéf Kremlu hostí více než 3500 afrických delegátů spolu se svým egyptským protějškem Abdalem Fattáhem Sísím, jehož země nyní předsedá Africké unii.

Rusko má v regionu na co navazovat – za éry Sovětského svazu si Kreml vytvořil s řadou států pevná pouta, spojenectví se ale po pádu komunismu v Evropě vytratilo. Mocenské vakuum v Africe pak rychle zaplnily jiné mocnosti, zejména Čína. O vliv na černém kontinentu ale kromě USA a evropských států usiluje například i Turecko nebo Spojené arabské emiráty.

Zaostává, ale pracuje na zlepšení

Ruský obchod s africkými státy za loňský rok dosáhl pouze 20 miliard dolarů, zatímco EU se v tomto směru dostala na částku 334 miliard a Čína na 204 miliard, připomněla agentura Bloomberg. Značnou měrou se na tom ale podílí obchodní výměna s Alžírskem, zatímco na celou subsaharskou Afriku spadá pouze 4,8 miliardy dolarů. Rusko ale na zlepšení stavu vydatně pracuje, a to nejen v oblasti obchodu.

Ruské ambice v AfriceRuské ambice v Africeautor: INFO.CZ

Za poslední roky iniciovalo mnoho bilaterálních jednání s africkými státy, ekonomická fóra a konference o hospodářské spolupráci. V roce 2011 byla založena agentura EXIAR, která má za úkol pomáhat v aktivitách ruským firem na africkém území, a zároveň ochránit investice v této oblasti.

Loni v červnu se pak na ekonomickém fóru v Sankt Petěrburgu mohli afričtí byznysmeni osobně setkat se šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem. Ekonomické fórum, na které přijedou podnikatelé z celé Afriky, je přirozeně součástí i nynějšího summitu.

Vágnerovci v Kongu, Libyi i Středoafrické republice

Kromě obchodu se ale Rusko snaží prosadit i vojensky. Hned v několika afrických státech působí žoldnéři z ruské Wagner Group, nejviditelnější ruská přítomnost je v násilím zmítané Středoafrické republice, v Libyi pak Rusové podporují generála Chalífu Haftara a přítomni jsou i v nepřehledném konfliktu v Demokratické republice Kongo.

Podobně jako Čína se ani Rusko příliš neohlíží na lidská práva a zájmy obyčejných Afričanů. V Súdánu například dlouho podporovalo prezidenta Umara Bašíra, kterého haagský soud viní z válečných zločinů. Nakonec ho ale Rusko „obětovalo“ a asistovalo u jeho pádu. V Guineji zase stojí za tamním vládcem Alpha Condém, jenž se chce příští rok udržet u moci změnou zákona o opakování mandátů. Guinea je díky dodávkám bauxitu ruským výrobcům hliníku pro Moskvu velmi důležitá.

Rusko ale na druhou stranu také spolu s Čínou vysílá nejvíce vojáků do mírových misí OSN a v rámci sbližování s Afrikou odepsalo na 20 miliard dolarů afrických dluhů.

Pokud dojde v Africe k nějakému ozbrojenému konfliktu, je více než pravděpodobné, že v něm budou hrát klíčovou roli zbraně pocházející z Ruska. I když je Moskva druhým největším vývozcem zbraní po USA, v Africe jí patří první příčka. Podle Stockholmského mezinárodního institutu pro mír (SIPRI) se počet ruských zbraní v Africe v letech 2012 až 2017 zdvojnásobil. V letech 2013 až 2017 pak 39 procent zbraní z ciziny dodávalo Africe právě Rusko. Nejčastěji šlo o použité bitevní vrtulníky a letadla.

Vojenská přítomnost pomáhá Kremlu v přístupu k nerostným surovinám a energetice, jak je tomu například v Angole nebo Mozambiku. Experti ze společnosti Rosatom pak hledají partnery a možné obchody v Ugandě, Keni, Zambii či Nigérii.

„Rusko stále více pohlíží na Afriku jako na region, kde dokáže uplatnit svoji sílu a vliv,“ myslí si analytik Paul Stronski z washingtonského thinktanku Carnegie Endowment for International Peace. Důvodem je podle něj mocenské vakuum vytvořené slabostí Západu.

Ruština, kultura, studentské výměny

V neposlední řadě je třeba zmínit i takzvanou soft power. Vloni bylo například v namibijském Windhoeku otevřeno Namibijsko-ruské vzdělávací a kulturní centrum, které propaguje ruský jazyk a kulturu. Ruštinu se mohou afričtí studenti díky pomoci Moskvy učit v Botswaně, Namíbii, Tantzanii, Zimbabwe, Mozambiku a Angole.

Ti šťastnější si pak mohou osvojit ruštinu studiem přímo v její kolébce – podle ministra zahraničí Lavrova nyní v Rusku studuje na 15 tisíc Afričanů, zejména z Nigérie, Angoly, Maroka, Namíbie a Tuniska.

Americké síly v AfriceAmerické síly v Africeautor: INFO.CZ

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud