Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Přestaň s tím.“ Trumpa na Twitteru mají plné zuby už i jeho voliči

„Přestaň s tím.“ Trumpa na Twitteru mají plné zuby už i jeho voliči

Trumpovou největší zbraní je jeho twitterový účet, ozývá se už delší dobu kritika na účet amerického prezidenta. Donald Trump má twitter rád a používá ho jako nejčastější kanál pro komunikaci směrem k americké veřejnosti. Komentuje tak dění ve světě, oznamuje personální změny nebo skrze twitter vyhrožuje bývalým členům jeho administrativy. Jeho tweetů už ale nemají plné zuby jen jeho odpůrci. Aby už konečně odložil mobilní telefon, ho vyzývají i jeho příznivci. „Měl by si uvědomit, že už není byznysmen, ale prezident Spojených států,“ ozývá se z řad jeho nejvěrnějších.

Pátek byl pro twitterový účet Donald Trumpa den jako každý jiný. Série příspěvků odstartovala už před sedmou hodinou ranní. Tentokrát si vzal na paškál odvolaného šéfa FBI Jamese Comeyho, popřel „vykonstruovaný“ příběh o možných tajných dohodách mezi jeho volebním štábem a Ruskem a pohrozil, že zruší všechny budoucí tiskové brífinky Bílého domu.

Palba Trumpových tweetů ale není nic nového. Svými příspěvky začal vířit vody ihned po usednutí do křesla amerického prezidenta. Začátkem ledna se mu díky pouhému příspěvku na twitteru dokonce podařilo srazit akcie automobilky Toyta. „Toyota Motor uvedla, že postaví novou továrnu v Baji v Mexiku, kde bude vyrábět vozy Corolla pro Spojené státy. Nic takového! Postavte závod v USA, nebo při dovozu plaťte vysokou daň,“ napsal tehdy na twitteru a akcie společnosti prudce poklesly.

Trump začal twitter používat ve velkém u během jeho předvolební kampaně. Přestože slíbil, že po nástupu do Bílého domu aktivitu svého účtu @realDonaldTrump utlumí, v tweetování zvesela pokračuje dodnes. Trvá totiž na tom, že to je jediný způsob, jak obejít média a zůstat přitom ve spojení se svými příznivci. Jenže řadě jeho podporovatelů už jeho přehnaná aktivita na twitteru začíná vadit.

„Přála bych si, aby přestal tweetovat,“ říká podle deníku Washington Post 62letá Becky Corcoranová, která patří mezi Trumpovi voliče. „Držte vaše ústa zavřená, přestaňte tweetovat. Už nejste jenom byznysmen. Teď jste prezident Spojených států,“ dodává.

Podle studie Univerzity v Quinnipiacu zveřejněné minulý měsíc 68 procent voličů uvádí, že by Trump měl přestat svůj osobní twitterový účet používat. Mezi republikánskými voliči to je půl na půl – 47 procent mu v tweetování fandí, podle dalších 47 procent by měl přestat a šesti procentům to je jedno.

Zvyšující se odpor k jeho aktivitě na twitteru potvrzuje i březnový průzkum Fox News, podle kterého Trump v tomto ohledu podporuje jen 35 procent lidí, kteří mu ve volbách hodili hlas, 51 procent jeho voličů uvedlo, že by měl být při tweetování opatrnější a 12 procent s Trumpovým tweetováním nesouhlasí.  Zájem o jeho příspěvky se snižuje i mezi uživateli této sociální sítě. Trumpovy tweety totiž dnes označuje jako oblíbené mnohem méně lidí než během volební kampaně.

„Zabijte svůj twitter. Vypněte ho, umlčte ho, zablokujte, cokoliv,“ vzkazuje jeden z jeho voličů Trumpovi, který je ale jinak s prezidentem spokojený a podporuje hlavně jeho zahraniční politiku na Blízkém východě. Je podle něj dobře, že po chemickém útoku Trump zakročil proti syrskému režimu, použití „matky všech bomb“ proti Islámskému státu v Afghánistánu považuje za „úžasné“. „Myslím, že mu to víc ubližuje, než pomáhá. Ale to je celý on. Chci říct, že na konci dne mu nikdo neřekne: ‚Tohle dělat nemůžeš ‘,“ dodává.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744