Články odjinud

Prestižní Kolumbijská univerzita odhalila Havlovu bustu. Připomíná 100 let republiky

Prestižní Kolumbijská univerzita odhalila Havlovu bustu. Připomíná 100 let republiky

Při příležitosti 100. výročí vzniku Československa dnes byla na prestižní Kolumbijské univerzitě v New Yorku odhalena busta někdejšího československého a českého prezidenta Václava Havla. Ceremoniálu se zúčastnili mimo jiné bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová, ekonom Jan Švejnar, který byl na Kolumbijské univerzitě v roce 2012 jmenován profesorem, a prezident Kolumbijské univerzity Lee Bollinger.

Odhalení busty v Loweově pamětní knihovně a následná diskuse o Havlově odkazu dnešku byly součástí každoročního sympozia World Leaders Forum, na které Kolumbijská univerzita zve státníky, intelektuály a další vlivné osobnosti z celého světa, aby hovořili o globálních výzvách a perspektivách.

Pražská rodačka Albrightová na ceremoniálu pronesla projev o Havlově odkazu a o globálních výzvách dneška. Připomněla mimo jiné pouta, která Havla vázala k New Yorku a samotné Kolumbijské univerzitě, na níž v roce 2006 strávil sedm týdnů jako rezidenční umělec. Školu ale navštívil i během své první cesty do Spojených států v roce 1968.

Albrightová v té souvislosti připomněla i významné "osmičky" české historie a několik svých osobních vzpomínek na setkání Havlem. Připomněla také legendární Havlův projev v americkém Kongresu. "Bylo to opravdu pozoruhodné, lidé poslouchali tak pozorně," vzpomínala Albrightová. Připomněla, že Havel mimo jiné žádal o pomoc pro Rusy, aby se tak napomohlo jejich cestě k demokracii. "Byl to velmi idealistický projev," řekla Albrightová. Zdůraznila však, že jádrem Havlova poselství byla snaha lidi a národy spojovat, a nikoli rozdmýchávat konflikty či šovinismus.

Podle Albrightové by byl Havel nadšený poctou, které se mu dnes na Kolumbijské univerzitě dostalo. Svůj projev zakončila česky heslem "Pravda vítězí" ze standardy českého prezidenta.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud