Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Přetahovaná o Kurda, kterého zatkli v Česku: Turecko žádá jeho vydání, Kurdové rozjeli záchrannou akci

Přetahovaná o Kurda, kterého zatkli v Česku: Turecko žádá jeho vydání, Kurdové rozjeli záchrannou akci

Syrská kurdská Strana demokratické unie (PYD) odsoudila zadržení svého bývalého spolupředsedu Sáliha Muslima v Praze a požádala o jeho propuštění. Muslima zatkla česká policie v sobotu na základě mezinárodního zatykače vydaného Interpolem na žádost Turecka. To dnes dle mluvčího turecké vlády Bekira Bozdaga, jehož citovala agentura Reuters, oficiálně požádalo Česko republiku o jeho vydání. Bozdag zároveň tvrdí, že dnes bude Muslim předveden před soud.

„Česká vláda by měla Sáliha Muslima okamžitě propustit a omluvit se za toto nelegální a nemorální chování,“ uvedla PYD ve svém prohlášení.

Sedmašedesátiletý Muslim se podle ní významně podílel na boji proti teroristickému Islámskému státu (IS). „Pan Muslim sehrál významnou úlohu v revolučním procesu v Sýrii, zejména v diplomatické oblasti proti teroristickému IS,“ uvádí strana.

Muslim byl podle ní ústřední osobou v jednání o politickém řešení v Sýrii a demokratických projektech na severu země. „Snaží se ochránit svět od teroru podporovaného vládou AKP,“ stojí v prohlášení PYD s odkazem na tureckou vládní Stranu spravedlnosti a rozvoje (AKP).

Kromě výzvy k české vládě o propuštění Muslima PYD v prohlášení také vyzvalo Kurdy žijící v Evropě k „demokratickým akcím“.

Ankara umístila Muslima na seznam teroristů před čtrnácti dny. Ocitl se v kategorii nejhledanějších osob za členství ve straně zakázané v Turecku. Podle Ankary je PYD odnož turecké Strany Kurdských pracujících (PKK), která je považovaná za teroristickou v Turecku, EU a USA. Zatykač na Muslima Turecko vydalo ale už v listopadu 2016, a to za údajný podíl na pumovém útoku, při němž v únoru 2016 zemřelo v Ankaře 26 lidí.

Izraelský tisk napsal, že Muslimovo zadržení bude testem turecko-českých vztahů a prověří také komplikovaný vztah Turecka k Evropské unii. List The Jerusalem Post napsal, že Muslim v minulých dnech cestoval hodně po Evropě a v jednom rozhovoru prohlásil, že „turecká vláda okupuje část Sýrie, pokouší se obsadit i část Afrínu a prosadit tam demografické změny“.

Loni turecký soud poslal na více než šest let české občany Markétu Všelichovou a Miroslava Farkase do vězení za spolupráci se syrskými Kurdy. Měli údajně kontakty s kurdskými milicemi YPG, které jsou ozbrojenou složkou PYD a jež Ankara na rozdíl od Prahy řadí k teroristickým organizacím.

Tobias Pflüger z německé strany Levice Muslimovo zatčení odsoudil. „Česká republika coby dlouholetý člen Evropské unie zjevně prokázala Turecku službu“. Pflüger si přeje, aby německá vláda požádala o Muslimovo vydání.

The Jerusalem Post připomenul, že kancléřka Angela Merkelová už Turecko kritizovala za využívání zatykačů Interpolu, když se Turecko loni snažilo prosadit vydání německého spisovatele zadrženého ve Španělsku. Dogan Akhanli byl zatčen loni v srpnu v Granadě a po důrazných protestech Německa byl následující den propuštěn. Turecko po nezdařeném puči v roce 2016 usilovalo o zatčení několika osob v Evropě.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1