Převoz na tajné místo by byl únos, hrozí v případě Skripalové Rusko. Dcera agenta od Moskvy odmítla konzulární pomoc | info.cz

Články odjinud

Převoz na tajné místo by byl únos, hrozí v případě Skripalové Rusko. Dcera agenta od Moskvy odmítla konzulární pomoc

Prokazatelné zlepšení zdravotního stavu a nadějné vyhlídky na propuštění z nemocnice. Sergej Skripal, bývalý dvojitý agent, jenž byl v minulém měsíci společně se svou dcerou Julijí otráven nervově paralytickou látkou novičok, potvrzuje známky zlepšení. Julija byla v pondělí propuštěna z nemocnice a převezena na vládou utajené místo. Rusko hrozí označením Británie za únosce a nabídlo Skripalové konzulární pomoc. Tu však Julija odmítla.

 „Ačkoliv se zdaleka nejedná o konec léčby, Juliji jsme z nemocnice propustili,“ potvrdila ředitelka nemocnice v Salisbury, kam byl Sergej Skripal, bývalý ruský a britský agent, se svou dcerou ve velmi vážném stavu převezen. „Sergejův zdravotní stav se zlepšuje. Ačkoliv se zotavuje pomaleji než jeho dcera, věříme, že se co nevidět dočká propuštění z nemocnice," dodává. 

Britská premiérka Theresa Mayová potvrdila původ nervového plynu novičok. Vynalezen byl na území Sovětského svazu v 70. a 80. letech minulého století. Británie následně označila Rusko za hlavního podezřelého v případu Sergeje a Julije Skripalových, kteří byli minulý měsíc touto látkou otráveni, a zároveň jim umožnila ukrýt se na přísně zabezpečeném místě, pravděpodobně na britském venkově, uvádí ČTK.

Nedělník The Sunday Times napsal, že vláda zvažuje nabídku na změnu identity oběma postiženým. Snaží se tím dosáhnout maximální bezpečnosti a zamezit jakékoliv další hrozbě. Ruské velvyslanectví v Británii tento návrh razantně zamítá a hrozí obviněním Spojeného království z únosu či nucené izolace. Zároveň odsuzuje jakékoliv spojení Ruska s úmyslným napadením Skripalových a obviňuje Británii za vědomé podněcování anti-ruské hysterie, vedoucí k vyhoštění ruských diplomatů v zemích podporujících Velkou Británii, včetně Česka.

I přes výhružky Britská vláda převezla Juliji Skripalovou na zabezpečené místo. Její sestřenice, Viktorije Skripalová mimo jiné řekla, že Julija chce v Británii zažádat o politický azyl. The Times uvedlo, že se informaci nedaří ověřit a média musí být opatrná, zda se nejedná o pouhé využívání Viktorije Moskvou.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud