Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Převrat v boji s globálním oteplováním: Nizozemci přišli na to, jak zabránit ničivým povodním

Převrat v boji s globálním oteplováním: Nizozemci přišli na to, jak zabránit ničivým povodním

Málokdo si uvědomuje hrozbu změny klimatu více než oni. Nizozemci jsou prvními, kteří doplatí na zvýšení hladiny oceánů. Část jejich země leží pod hladinou moře. I proto přemýšlejí, jak si s všudypřítomnou vodou poradit. Jednou z hlavních zbraní je unikátní projekt, který povodňovou vodu využívá.

Nizozemské firmy hrají prim v oblasti vodohospodářství. Využívají artikl, který je v zemi všude. I proto si je na projekty najímají zájemci z celého světa. Nyní však Nizozemci čelí v souvislosti s vodou existenční hrozbě. Část země leží pod hladinou moře a přímo ji ohrožuje stoupající hladina oceánů.

A tak zatímco americký prezident Donald Trump ohlašuje odstoupení od Pařížské klimatické dohody, tady se snaží s následky změn klimatu bojovat. Není divu, že právě Nizozemci přišli s nápadem, který může posunout vyrovnávání se s problémy kupředu.

Myšlenka je přitom velice jednoduchá. Spočívá v tom nechat vodu být. Pokud je to možné nestavět jí do cesty různé bariéry. V případě katastrof se snaží vodu využívat. V blízkosti přístavního města Rotterdamu například zbudovali nový veslařský kanál, který je součástí oblasti Eendragtspolder.

Eendragtspolder je komplex polí a kanálů, které v případě povodní zachytávají nadbytečnou vodu. V klidných dobách naopak místo ležící v nejnižším bodě Nizozemska, asi 20 metrů pod hladinou moře, slouží k rekreaci a sportovním aktivitám.

Komplex je jen jednou ze součástí programu Prostor pro řeku, který naprosto změnil pohled na nizozemskou vodní soustavu. Odvrátil pohled od budování přehrad a hrází. Vše nastartovaly povodně v 90. letech, které přinutily statisíce lidí opustit domovy.

„Byly probuzením, které nám naznačilo, abychom vrátili řekám prostor, který jsme jim předtím sebrali,“ prohlašuje pro New York Times vládní poradce Harold van Waveren s tím, že stavět bariéry není příliš dobrý nápad. „Skončili bychom za desetimetrovou stěnou.“

Podle van Waverena je právě větší respekt k řekám cestou, jak si se stoupající hladinou vod poradit. „Musíme dát řekám více míst k toku. Ochrana před změnou klimatu je pouze tak silná jako nejslabší článek v řetězci. Ten v našem případě zahrnuje nejen velké brány a přehrady na moři, ale celou filozofii územního plánování, vzdělávání dětí, nebo on-line aplikací,“ dodává.

Nizozemci díky tomu krotí vodu nejen u sebe doma, ale dokáží pomáhat i za hranicemi. Nizozemští konzultanti radili například v Bangladéši, kde byli u budování nouzových úkrytů a evakuačních cest. „Při nedávných povodních pomohli snížit počet úmrtí z tisíců na stovky,“ chválí nizozemské angažmá nizozemský zmocněnec pro vodní toky Henk Ovink.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744