Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Převrat v Zimbabwe? Na hlavní město míří tanky, situace je napjatá

Převrat v Zimbabwe? Na hlavní město míří tanky, situace je napjatá

Na hlavní město Zimbabwe Harare míří skupina čtyř tanků, informují o tom svědci, na které se odvolává agentura Reuters. V zemi se mluví o možném převratu a to jen den poté, co šéf armády uvedl, že je připravený zakročit, aby ukončil čistku stoupenců sesazeného viceprezidenta Emmersona Mnangagwy. Toho prezident Robert Mugabe odvolal minulý týden. Po dvaceti letech spolupráce prý jevil „známky neloajálnosti." Média už ale tehdy upozorňovala, že jde o snahu uvolnit cestu do čela země pro Mugabeho manželku Grace.

Svědek Reuteru uvedl, že viděl další dva tanky zaparkované na hlavní cestě směrem na Harare. Vojáci, kteří jsou na místě, s novináři odmítli mluvit.

Silná přítomnost je podle zdrojů INFO.CZ už i přímo v Harare. „Situace je napjatá, v zemi se mluví o vojenském převratu, armáda ho v podstatě avizovala," řekl INFO.CZ Mbonisi Zikhali, kanadský novinář původem ze Zimbabwe. Server Khulum Afrika poté upozorňuje, že vojáci už obklíčili i státní televizi ZBC. Kompletně uzavřené je v tuto chvíli podle zdrojů INFO.CZ vojenské velitelství v zemi.

Mladé křídlo vládní strany Zimbabwe už dnes dopoledne obvinilo vedení armády z porušování ústavy, na intervenci prý nemá právo. Vojáky je v tuto chvíli obestoupený podle Khuluma Afrika i Mugabeho dům. Podle Zikhaliho je ale možné, že jde o ochranku prezidenta Roberta Mugabeho, který je známý tím, že se bojí o své bezpečí, potvrzuje pro INFO.CZ Zikhali.

Prezident Zimbabwe Robert Mugabe.Prezident Zimbabwe Robert Mugabe.autor: Reuters

Mugabe je v čele země od roku 1980. Mnangagwa stál po jeho boku již při povstání proti nadvládě bělošské menšiny v roce 1977 a donedávna byl považován za žhavého kandidáta na vedení Zimbabwe po odchodu nynější hlavy státu. Nyní se zdá, že prezident chce předat moc do rukou své manželky, dvaapadesátileté Grace Mugabeové, přiopomněla nedávno ČTK.

Ta v uplynulých týdnech na Mnangagwu útočila, obvinila ho z osnování převratu a nazvala jej „hadem". O víkendu pak přímo vyjádřila zájem o prezidentský post po odchodu svého chotě. "Řekla jsem prezidentovi: 'Můžeš věci nechat i v mých rukách. Dej mi tu práci a já ji budu vykonávat velmi dobře, protože jsem dobrá. Mohu odvést skvělou práci'," uvedla Mugabeová na nedělním setkání s voliči.

Příští rok, kdy mu bude 94, se Mugabe hodlá ucházet o další pětiletý mandát, který by byl jeho závěrečným. Ústavní novela z roku 2013 totiž připouští pouze dvě pětiletá funkční období v čele země.

Zprávu průběžně aktualizujeme.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1