Převrat v Zimbabwe? Na hlavní město míří tanky, situace je napjatá | info.cz

Články odjinud

Převrat v Zimbabwe? Na hlavní město míří tanky, situace je napjatá

Na hlavní město Zimbabwe Harare míří skupina čtyř tanků, informují o tom svědci, na které se odvolává agentura Reuters. V zemi se mluví o možném převratu a to jen den poté, co šéf armády uvedl, že je připravený zakročit, aby ukončil čistku stoupenců sesazeného viceprezidenta Emmersona Mnangagwy. Toho prezident Robert Mugabe odvolal minulý týden. Po dvaceti letech spolupráce prý jevil „známky neloajálnosti." Média už ale tehdy upozorňovala, že jde o snahu uvolnit cestu do čela země pro Mugabeho manželku Grace.

Svědek Reuteru uvedl, že viděl další dva tanky zaparkované na hlavní cestě směrem na Harare. Vojáci, kteří jsou na místě, s novináři odmítli mluvit.

Silná přítomnost je podle zdrojů INFO.CZ už i přímo v Harare. „Situace je napjatá, v zemi se mluví o vojenském převratu, armáda ho v podstatě avizovala," řekl INFO.CZ Mbonisi Zikhali, kanadský novinář původem ze Zimbabwe. Server Khulum Afrika poté upozorňuje, že vojáci už obklíčili i státní televizi ZBC. Kompletně uzavřené je v tuto chvíli podle zdrojů INFO.CZ vojenské velitelství v zemi.

Mladé křídlo vládní strany Zimbabwe už dnes dopoledne obvinilo vedení armády z porušování ústavy, na intervenci prý nemá právo. Vojáky je v tuto chvíli obestoupený podle Khuluma Afrika i Mugabeho dům. Podle Zikhaliho je ale možné, že jde o ochranku prezidenta Roberta Mugabeho, který je známý tím, že se bojí o své bezpečí, potvrzuje pro INFO.CZ Zikhali.

Prezident Zimbabwe Robert Mugabe.Prezident Zimbabwe Robert Mugabe.autor: Reuters

Mugabe je v čele země od roku 1980. Mnangagwa stál po jeho boku již při povstání proti nadvládě bělošské menšiny v roce 1977 a donedávna byl považován za žhavého kandidáta na vedení Zimbabwe po odchodu nynější hlavy státu. Nyní se zdá, že prezident chce předat moc do rukou své manželky, dvaapadesátileté Grace Mugabeové, přiopomněla nedávno ČTK.

Ta v uplynulých týdnech na Mnangagwu útočila, obvinila ho z osnování převratu a nazvala jej „hadem". O víkendu pak přímo vyjádřila zájem o prezidentský post po odchodu svého chotě. "Řekla jsem prezidentovi: 'Můžeš věci nechat i v mých rukách. Dej mi tu práci a já ji budu vykonávat velmi dobře, protože jsem dobrá. Mohu odvést skvělou práci'," uvedla Mugabeová na nedělním setkání s voliči.

Příští rok, kdy mu bude 94, se Mugabe hodlá ucházet o další pětiletý mandát, který by byl jeho závěrečným. Ústavní novela z roku 2013 totiž připouští pouze dvě pětiletá funkční období v čele země.

Zprávu průběžně aktualizujeme.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud