Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Prezident Donald Trump. „Bereme moc z Washingtonu a dáváme ji zpět vám, lidem."

Prezident Donald Trump. „Bereme moc z Washingtonu a dáváme ji zpět vám, lidem."

Amerika má nového prezidenta. Donald Trump složil přísahu a do Bílého domu nastoupil jako nejméně populární vítěz voleb v historii. V inauguračním projevu před Kapitolem slíbil, že jeho vláda bude Ameriku stavět na první místo a že zemi vrátí její velikost. Poté podepsal první výnosy a zákony. Ceremoniálu, který vyvrcholí průvodem k prezidentskému sídlu, přihlížely statisíce lidí a do ulic vyrazily davy Trumpových odpůrců.

Slavnostní slib Trump složil do rukou předsedy Nejvyššího soudu USA Johna Robertse. Přísahal přitom na dvě bible - historickou bibli prezidenta Abrahama Lincolna a rodinnou bibli, kterou před víc než 60 lety dostal darem od své matky. Ceremonii z tribuny přihlížel končící šéf Bílého domu Barack Obama s manželkou i další bývalí američtí prezidenti: Jimmy Carter, George Bush mladší a Bill Clinton.

Bývalý guvernér Indiany Mike Pence rovněž složil slib a stal se viceprezidentem.

Amerika na prvním místě

Ve svém prvním prezidentském projevu Trump slíbil, že Spojené státy budou svá rozhodnutí ve všech oblastech politiky činit především ve prospěch Američanů. „Bereme moc z Washingtonu a dáváme ji zpět vám, lidem" uvedl Trump. Tisíce dosud „zapomenutých" lidí budou podle něj důležitější než kdy dříve. Občanům slíbil, že do země navrátí pracovní místa, která firmy v minulosti přesunuly do zahraničí.

Spojené státy hodlají vymýtit terorismus z povrchu země, řekl také nový americký prezident. Zároveň slíbil, že spojí svět v boji proti radikálnímu islámu.

„Již nikdy nebudete znovu ignorováni. Společně učiníme Ameriku opět silnou, bohatou, hrdou a bezpečnou. Společně vrátíme Americe její velikost," dodal Trump na závěr.

Nadšení i protesty

Několik stovek odpůrců nového prezidenta se ve Washingtonu střetlo s policejními těžkooděnci nedaleko míst, kudy vedla trasa inauguračního průvodu do Bílého domu. Policie proti demonstrantům použila slzotvorný plyn a paralyzující granáty a nejméně 90 lidí zadržela. Lehká zranění utrpělo několik policistů, uvedla televize CNN.

Protestující zprvu poklidně křičeli protitrumpovská hesla. Poté se jich však zhruba pět stovek shromáždilo v několika ulicích vzdálených stovky metrů od Pensylvánské třídy, kudy vedla trasa Trumpova průvodu od Kapitolu k prezidentskému sídlu.

Demonstranti, z nichž značnou část tvořili černě odění a maskovaní lidé, zaútočili na policejní kordony kameny. Zároveň začali zapalovat odpadkové koše.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link