Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Prezident Trump. Co se změní pro Česko?

Prezident Trump. Co se změní pro Česko?
 

Spojené státy americké znají jméno 45. prezidenta. Co Trumpova administrativa přinese Evropě a České republice?

Republikán Donald Trump, který se v lednu 2017 stane oficiálním šéfem Bílého domu a v úřadu amerického prezidenta vystřídá Demokrata Baracka Obamu, platí za nečitelného politika, který si v předvolební kampani počínal jako neřízená střela. Svými výroky si mnohdy protiřečil, čímž spolehlivě mátl politické komentátory.

„Je absolutně nepředvídatelný. Má nulovou zkušenost v zahraniční politice a nevíme, kdo mu radí. Znám jen několik jeho poradců, ale ve skutečnosti opravdu nevím, koho poslouchá,“ uvedl pro bruselský server EU Observer maďarský diplomat Andras Simonyi.

I přesto se z jeho slov dá udělat obrázek, co může jeho vláda znamenat pro Evropu a Česko.

Ekonomika plná nejistot

Na zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem pohlíželi světoví ekonomové od samého začátku s mnohem většími obavami než na případné vítězství jeho protikandidátky Hillary Clintonové. Důvodem byla především ona zmiňovaná nečitelnost a nepředvídatelnost Trumpových kroků.

Ekonomové se také shodují na tom, že zatímco z krátkodobého hlediska nebude mít Trumpovo zvolení pravděpodobně na evropské, potažmo české hospodářství zásadní vliv, z dlouhodobého pohledu se projevit může. „USA jsou stále největší ekonomikou světa a jakékoli její zakolísání pocítí celá globální ekonomika, včetně České republiky,“ uvedl pro ČTK hlavní ekonom Deloitte David Marek.

Americké ochranářství a konec TTIP?

Trump v předvolební kampani jasně prohlašoval, že USA pod jeho vedením budou sázet na protekcionismus. Za své tak podle mnohých komentátorů může vzít například připravovaná dohoda, která má plně liberalizovat vzájemný obchod a investice mezi EU a USA (TTIP) a ze které má profitovat i Česká republika.

Ochlazení vztahů s NATO a orientace na Rusko

Donald Trump se nikdy netajil tím, že nevěří ve spolupráci v rámci NATO a roli USA v ní. Analytici se proto shodují v tom, že jeho administrativa nebude ctít spojenecké závazky a bude se orientovat na zlepšování vztahů s Ruskem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. To může znepokojovat zejména státy východní Evropy, například pobaltské republiky.

Kritika EU a podpora brexitu

Nervozitu z Trumpova vítězství bude nepochybně pociťovat i Brusel. Budoucí americký prezident se během volební kampaně do EU několikrát opřel, například kvůli jejímu přístupu k migraci, a otevřeně podporoval odchod Velké Británie z EU, o němž britští voliči rozhodli v červnovém referendu. „EU se rozpadne,“ řekl americkým médiím.

Trumpovo zvolení může navíc povzbudit populistické a antievropské strany, které jeho vítězství využijí ve svém tažení proti EU a její integraci. Britský politik ze strany UKIP (Strana nezávislosti Spojeného království) Nigel Farage označil Trumpa za „velkou změnu“ a žertoval, že by se beze všeho nechal zaměstnat v jeho budoucí administrativě.

Společná evropská armáda v dohledu?

V souvislosti s brexitem a vítězstvím Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách, který zpochybňuje spolupráci v NATO, se již několik měsíců spekuluje o opakovaném oživení myšlenky společné evropské armády. Nápad, s nímž v létě přišli francouzský prezident Hollande, německá kancléřka Merkelová a italský ministerský předseda Renzi, se zamlouvá i zemím Visegrádské čtyřky. Dá se proto očekávat, že diskuse o něm budou nyní častější.

Zesílení boje proti terorismu

Během volební kampaně Donald Trump opakovaně označil styl boje proti terorismu, který dosud praktikovala Obamova administrativa, za „příliš politicky korektní“. Jakmile se oficiálně stane novým americkým prezidentem, dá se podle analytiků počítat s tím, že v zásazích proti teroristům přitvrdí. V minulosti se několikrát nechal slyšet, že nejúčinnější by bylo, kdyby v rámci boje proti terorismu bylo možné likvidovat například i rodiny teroristů.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1