Prezidentská kampaň Le Penové už není v ohrožení. Šéfka Národní fronty našla zdroj peněz | info.cz

Články odjinud

Prezidentská kampaň Le Penové už není v ohrožení. Šéfka Národní fronty našla zdroj peněz

Kandidátka na francouzskou prezidentku a šéfka krajně pravicové a nacionalistické Národní fronty Marine Le Penová už si nemusí zoufat. Chybějící miliony, které potřebuje na zaplacení kampaně, se našly. Půjčí jí je její otec Jean-Marie Le Pen, kterého v roce vyloučila kvůli extremistickým výrokům ze strany. Takové rozhodnutí ale může poškodit její image, upozorňují někteří odborníci.

Konec roku nebyl pro Marine Le Penovou jednoduchý. Předsedkyni extremistické a nacionalistické Národní fronty vypadly důležité příjmy, které ji měly pomoct zaplatit kampaň před jarními prezidentskými volbami. Nakonec se ale chybějící prostředky objevily – podle deníku Le Monde Le Penové šest milionů eur půjčí společnost Cotelec, kterou vlastní její otec.

Jak ale trefně poznamenávají někteří komentátoři, půjčka od Jean-Marieho Le Pena může být pro jeho dceru problematická a může před prezidentskými volbami poškodit její image. Marine Le Penová se totiž s otcem, který Národní frontu v sedmdesátých letech založil, rozešla ve zlém a mj. kvůli jeho ostrým výrokům o vyvražďování Židů během druhé světové války ho v roce 2015 vyloučila ze strany. Je to součást její dlouhodobé strategie, jak pro stranu získat podporu u co největšího počtu voličů.

Podle zahraničních médií bude půjčka od otce stačit pouze na pokrytí prezidentské kampaně. Na prezentaci před parlamentními volbami, které ve Francii proběhnou záhy, bude muset Národní fronta shánět peníze jinde.

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud