Články odjinud

Prezidentské volby v Rusku: Putinovi klesly preference ve velkých městech, o jeho výhře přesto není pochyb

Prezidentské volby v Rusku: Putinovi klesly preference ve velkých městech, o jeho výhře přesto není pochyb

Preference Vladimira Putina ve velkých městech, kde žije čtvrtina ruských voličů, nečekaně klesly. Podle průzkumu státní sociologické společnosti VCIOM by stávající hlavu státu volilo ve městech s více než jedním milionem obyvatel méně než 60 procent voličů.

Prezidentské volby se mají v Rusku konat 18. března. Putin se o post prezidenta uchází již počtvrté a o jeho výhře není prakticky pochyb. Předvolební průzkumy mu dříve v prvním kole voleb přisuzovaly až 70 procent hlasů.

Z průzkumu agentury VCIOM vyplývá, že v Moskvě a Petrohradu klesly minulý měsíc Putinovy preference až o 12 procentních bodů, tedy z 69,7 procenta v lednu na 57,1 procenta v únoru. Podobný vývoj sledují sociologové od konce minulého roku i v ostatních městech s více než milionem obyvatel, ale i ve městech, kde žije 100.000 až 500.000 lidí.

Ve velkých městech zároveň roste počet nerozhodnutých voličů a zvyšují se preference sedmapadesátiletého Pavla Grudinina, který jako nestraník kandiduje za komunistickou stranu. Toho do volebního klání navrhl věčně druhý předseda ruských komunistů Gennadij Zjuganov poté, co v letošních volbách kandidovat odmítl.

Velká města také podle sociologů bojují s nízkou volební účastí. Ve větších městech mají faktor strachu a vládní tlak menší dopady. Kromě toho obyvatelé zde mají větší nároky, přístup k více zdrojům informací a jsou více kritičtí k vládním orgánům, uvedl šéf agentury VCIOM Valerij Fjodorov.

Podle zdroje listu z kanceláře prezidenta dosáhne volební účast ve městech s více než milionem obyvatel něco málo přes 50 procent. Očekáváme, že volební účast bude v nejlepším případě dosahovat 55 až 60 procent, pro Putina bude hlasovat 50 až 65 procent voličů v závislosti na regionu, cituje list svého spolupracovníka.

Rozdíly mezi volební účastí v regionech a velkých městech mohou podle jiného zdroje Vedomosti dosahovat až 20 procent. Obvykle přijde v regionech k volebním urnám o deset až 12 procent více lidí než ve městech, dodává.

Podle politologa Andreje Koljadina se obyvatelé měst obecně staví ke vládním kandidátům více skepticky, i když jde o Putina. Ve městech jsou více zpolitizovaní voliči, mají méně problémů se zajištění si živobytí a jsou méně závislí na vládě, uvedl expert.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud