Přežije Blízký východ Trumpa? USA slíbily nemožné, totiž usmířit Araby a Izrael | info.cz

Články odjinud

Přežije Blízký východ Trumpa? USA slíbily nemožné, totiž usmířit Araby a Izrael

Americká administrativa prý už zkraje příštího roku představí údajnou „dohodu století“, která má uzavřít sedmdesát let trvající arabsko-izraelský konflikt. Tři monarchie Zálivu si zvolí sbory, které panovník tu a tam vezme v potaz. Izrael bude nejpozději v listopadu vybírat parlament. Syrský režim s ruskou a íránskou pomocí nejspíše zničí nebo izoluje zbytky opozice.

„Je mnohem delší a zahrnuje v sobě mnohem více promyšlených detailů,“ holedbala se tento měsíc v OSN americká velvyslankyně při této organizaci Nikki Haleyová. Na mysli měla opět mnohokrát ohlášený i vychválený plán na urovnání sporu mezi židovským státem a Araby, který americký prezident Donald Trump slibuje přednést nejpozději od nástupu do funkce. Jeho obrysy, o detailech nemluvě, ovšem nikdo z diplomatické komunity nezná. Teď USA slíbily, že jej světu i regionu předloží zkraje roku 2019.

V médiích se už objevily detaily smlouvy prý uniklé z americké administrativy. Tzv. leaky obvykle mají testovat světové reakce. Podle jednoho z nich by celý Jeruzalém připadl Státu Izrael, zatímco hlavní město nezávislého palestinského státu by vzniklo v Abú Dís, vesnici ležící východně (a na dohled) od města. Což ovšem palestinští politici odmítli. Skeptičtí jsou i jejich spoluobčané: prosincový průzkum think tanku PSR zjistil, že 74 procent Palestinců odmítá Trumpův plán už předem, zřejmě po zkušenostech s jeho takřka bezvýhradně proizraelskými postoji. Skepse se ale ozývá i z židovského státu: tamní ministryně spravedlnosti Ajelet Šakedová označila americký projekt za „ztrátu času“.

Mapa JeruzalémaMapa Jeruzalémaautor: Info.cz

Případný (ne)úspěch Trumpova plánu, existuje-li tedy nějaký, patrně ovlivní i volby v židovském státě. Jeho obyvatelé půjdou nejpozději v listopadu příštího roku, ale zřejmě už dříve vybírat poslance jednokomorového parlamentu. Nyní vládnoucí strany, které reprezentují pravicové (a ještě pravicovější) voliče, mají podobné, ba i vyšší preference než před hlasováním v roce 2015. Politici pohybující se ve středu a nalevo od něj vkládají naděje do někdejšího velitele izraelských vojáků Bennyho Gance, který údajně má šanci nyní zdecimované strany v této části politického spektra sjednotit.

Blízký východ čekají v nadcházejícím roce i další hlasování, byť místy spíše symbolická. V Zálivu, jmenovitě v Kataru, Ománu a Spojených arabských emirátech půjdou tamní poddaní vybírat poradní sbory, respektive jejich části. Tyto sněmy mají arabským vládcům spíše jen pomáhat v řízení země, byť i to je z hlediska stoupenců (spolu)vlády lidu značný pokrok. Nicméně, třeba v Ománu, kde mají poslanci největší moc, zákon nepovoluje politické strany, všichni kandidáti jsou tudíž z definice bezpartijní.

Také severní Afrika volá své občany k hlasovacím urnám. V Tunisku – patrně jediné islámské zemi, které víceméně prospělo tzv. Arabské jaro – proběhnou příští rok volby. A to jak parlamentní, tak prezidentské (ty podle všeho až v prosinci). Tunisané mají reálnou šanci politiku své severoafrické země ovlivnit. Letos vybírali místní zastupitele, přičemž tyto volby vyhráli muslimští demokraté – podle jejich kritiků stále zakuklení islamisté – z Hnutí obnovy. Tato strana se spolu s několika dalšími politickými formacemi podílí na vládě, která má širokou podporu napříč politickým spektrem.

Prezidenta by podle plánu měli určit i Alžířané a Mauritánci. Ti první zřejmě dostanou možnost ve funkci opět potvrdit veterána Abdelazíze Butefliku, který jim vládne už dvě dekády (od dubna 1999), příští rok mu bude dvaaosmdesát let a je upoután na invalidní vozík. Autokratický i notně zkostnatělý režim jim patrně nenabídne osobnost, která by se byť jen pokusila o změnu. V pouští Mauritánii pak bude obhajovat Alí Uld Mohammed Fál, jehož strana Unie pro republiku dominuje na místní i parlamentní úrovni.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud