Přežije Trumpův stav nouze žaloby? Nejvyšší soud se může inspirovat v minulosti | info.cz

Články odjinud

Přežije Trumpův stav nouze žaloby? Nejvyšší soud se může inspirovat v minulosti

Šestnáct amerických států žene prezidenta Donalda Trumpa před Nejvyšší soud kvůli vyhlášení stavu nouze, ke kterému se uchýlil minulý týden. Trump chce tímto výjimečným krokem získat peníze na stavbu bariéry na hranici s Mexikem. Ačkoli mnohé nasvědčuje tomu, že soud by měl stížnosti vyhovět, realita může být opačná. Vyplývá to z analýzy právníka Chicagské univerzity Azize Huqa, kterou zveřejnil server Politico.

Huq, jenž se dlouhodobě věnuje ústavnímu právu, se domnívá, že scénář i verdikt můžou být předem jasné. Odvolává se na loňské rozhodnutí Nejvyššího soudu ohledně tzv. antimuslimského dekretu, jímž Trump zakázal cestovat do USA obyvatelům osmi zemí, z nichž šest bylo převážně muslimských. Soud tehdy v poměru 5 ku 4 stvrdil platnost nařízení.

Právník vidí několik paralel mezi sporem o dekret a současným vyhlášením stavu nouze. Trump se v obou případech opírá o značně široké možnosti svých exekutivních pravomocí a jedná tak, aby pokud možno splnil svůj předvolební slib. Rovněž opět využívá své pravomoci k posílení hranic před imigrací. „Paralely jsou příliš přesné, než abychom je mohli ignorovat,“ píše Huq.

Kritici upozorňují, že Trump vyhlásil stav nouze, ačkoli data žádnou krizi na jihozápadní hranici s Mexikem nenaznačují. Statistiky pohraniční stráže ukazují, že na přelomu tisíciletí proudil skrze ni do Spojených států i trojnásobek stávajícího počtu běženců. Pokud tedy prezident nyní požaduje, aby se přesunuly peníze na stavbu zdi, činí tak podle oponentů primárně z politických, nikoli bezpečnostních důvodů.

Podobně rozporuplné důvody Trumpova administrativa uváděla i v případě zmíněného antiimigračního dekretu. Důvodem k jeho zavedení měla být pro změnu ochrana před terorismem. Přitom nic nenasvědčovalo tomu, že zákaz cestování právě z Trumpem vybraných zemí povede ke snížení rizika útoku na půdě Spojených států. Přesto soud dekret nezrušil.

Soud se tehdy, jak připomíná Huq, opřel o stanovisko, že rozhodování nestojí na výrocích jednoho konkrétního prezidenta, ale na pravomocech, které má prezidentská funkce jako taková. „Očekávaný výsledek nynější kauzy je tedy, že prezident zvítězí,“ soudí Huq a dodává, že nové poměry na Nejvyšším soudu, kde mají od podzimu většinu konzervativci, činí jeho předpověď ještě pravděpodobnější.

Koalice 16 států, jimž dominují Kalifornie a New York, zažalovala Trumpa v pondělí. Argumentují tím, že prezident nemá právo přesunout peníze na financování zdi, jelikož kontrola výdajů je pravomocí Kongresu. „Pravděpodobně nejlepším důkazem jsou prezidentova vlastní slova: Nemusím dělat právě tohle, ale raději to udělám o mnoho rychleji,“ konstatoval Xavier Becerra, nejvyšší kalifornský žalobce.

Státy nejsou v žalobě na Trumpa samy. K soudu prezidenta ženou i zástupci neziskových organizací, několik texaských majitelů půdy a prověřit vyhlášení stavu nouze se chystají i kongresmani ze Sněmovny reprezentantů, kterou ovládají demokraté.

Trumpova administrativa se chystá hájit silným argumentem. Zákon nijak nedefinuje podmínky, které musí být splněny, aby prezident mohl vyhlásit stav nouze. Podle jejího výkladu tak Trump může učinit, kdykoli se mu zachce. Američtí prezidenti tak v minulosti postupovali vcelku často. Aktuálně diskutované vyhlášení stavu nouze se přidalo k dalším 31 dosud platným.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud