Články odjinud

Při atentátu na ministerstvo v Kábulu zahynulo 12 lidí. Za útokem stojí Islámský stát

Při atentátu na ministerstvo v Kábulu zahynulo 12 lidí. Za útokem stojí Islámský stát

Nejméně 12 mrtvých a 31 zraněných si vyžádal dnešní sebevražedný útok na sídlo ministerstva pro obnovu a rozvoj venkova v afghánské metropoli Kábulu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na mluvčího ministerstva zdravotnictví. K útoku se prostřednictvím propagandistické agentury Amak přihlásila teroristická skupina Islámský stát (IS), pro své tvrzení ale neposkytla žádný důkaz.

Atentátník se odpálil u brány vedoucí do komplexu kolem 13:00 místního času (10:30 SELČ), kdy řada zaměstnanců budovu opouštěla. Z práce odcházeli dříve z důvodu islámského postního měsíce ramadánu, během nějž by muslimové za denního světla neměli jíst a pít.

„Mezi oběťmi a zraněnými jsou ženy, děti i zaměstnanci ministerstva,“ prohlásil mluvčí ministerstva vnitra Nadžíb Daníš. Islámský stát se hlásí k řadě útoků v Kábulu, podle afghánských bezpečnostních představitelů jsou ale tyto atentáty spíš prací sítě Hakkání, která je napojena na hnutí Tálibán. Při sérii atentátů letos v afghánské metropoli zahynuly desítky lidí.

Tálibán minulý týden oznámil třídenní příměří, které bude dodržovat u příležitosti svátku íd al-fitr, jenž je oslavou konce postního měsíce ramadánu. Svátek má začít později tento týden.

Co je to islám? Pravidla, zajímavosti a postoj k ženám přehledně>>>