Při atentátu na ministerstvo v Kábulu zahynulo 12 lidí. Za útokem stojí Islámský stát | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Při atentátu na ministerstvo v Kábulu zahynulo 12 lidí. Za útokem stojí Islámský stát

Při atentátu na ministerstvo v Kábulu zahynulo 12 lidí. Za útokem stojí Islámský stát

Nejméně 12 mrtvých a 31 zraněných si vyžádal dnešní sebevražedný útok na sídlo ministerstva pro obnovu a rozvoj venkova v afghánské metropoli Kábulu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na mluvčího ministerstva zdravotnictví. K útoku se prostřednictvím propagandistické agentury Amak přihlásila teroristická skupina Islámský stát (IS), pro své tvrzení ale neposkytla žádný důkaz.

Atentátník se odpálil u brány vedoucí do komplexu kolem 13:00 místního času (10:30 SELČ), kdy řada zaměstnanců budovu opouštěla. Z práce odcházeli dříve z důvodu islámského postního měsíce ramadánu, během nějž by muslimové za denního světla neměli jíst a pít.

„Mezi oběťmi a zraněnými jsou ženy, děti i zaměstnanci ministerstva,“ prohlásil mluvčí ministerstva vnitra Nadžíb Daníš. Islámský stát se hlásí k řadě útoků v Kábulu, podle afghánských bezpečnostních představitelů jsou ale tyto atentáty spíš prací sítě Hakkání, která je napojena na hnutí Tálibán. Při sérii atentátů letos v afghánské metropoli zahynuly desítky lidí.

Tálibán minulý týden oznámil třídenní příměří, které bude dodržovat u příležitosti svátku íd al-fitr, jenž je oslavou konce postního měsíce ramadánu. Svátek má začít později tento týden.

Co je to islám? Pravidla, zajímavosti a postoj k ženám přehledně>>>

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.