Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Při bojích v Sýrii bylo zničeno 140 tisíc očkovacích dávek proti obrně. Vymýcená nemoc se nyní ve velkém vrací

Při bojích v Sýrii bylo zničeno 140 tisíc očkovacích dávek proti obrně. Vymýcená nemoc se nyní ve velkém vrací

Při bojích ve východosyrském Majádínu, kde proti Islámskému státu (IS) vede ofenzivu syrská armáda, kterou ze vzduchu podporuje Rusko, bylo zničeno nejméně 140 000 dávek očkovací látky. S odkazem na dnešní sdělení Dětského fondu OSN (UNICEF) o tom informovala agentura AP. V regionu kvůli nedostatečnému očkování propukla dětská obrna, Majádín je epicentrem nákazy.

UNICEF v současné chvíli vyšetřuje okolnosti zničení skladu, kde byly vakcíny uchovávány, uvedl představitel fondu Geert Cappelaere a dodal, že informaci považuje za alarmující, jelikož nedostatek vakcín může přispět k dalšímu šíření dětské obrny v provincií Dajr az-Zaur, kde Majádín leží. Podle údajů UNICEF bylo od března v důsledku dětské obrny paralyzováno 48 dětí.

Virus dětské obrny, který útočí na nervovou soustavu, může způsobit trvalé ochrnutí do několika hodin. V nehygienických podmínkách válečných zón se nemoc šíří rychle.

720p 480p 360p 240p
Mýty o očkování

Během již šest let trvající syrské občanské války se podle UNICEF o polovinu snížil počet syrských dětí očkovaných proti dětské obrně. Zatímco před válkou bylo očkováno asi 80 procent dětí, teď očkování podstupuje asi jen 40 procent dětí. Dětská obrna v Sýrii během války propukla už dvakrát, před válkou byla nemoc považována za vymýcenou.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1