Články odjinud

Při náletech USA v Sýrii zemřela až stovka ruských žoldáků. Moskva kolem jejich působení mlží

Při náletech USA v Sýrii zemřela až stovka ruských žoldáků. Moskva kolem jejich působení mlží

Při náletech na východě Sýrie, kterými koalice vedená USA minulý týden odrážela útok provládních sil na své kurdské a arabské spojence, zemřela zřejmě až stovka ruských žoldnéřů. Napsal to deník The New York Times. Agentura Bloomberg s odvoláním na dva ruské zdroje mluví dokonce o víc než dvou stech mrtvých. Ruská média přitom dosud tvrdila, že zemřeli jen čtyři muži.

Americký deník se při svém zjištění odvolává na nejmenované syrské a ruské představitele. Cituje také americké vojáky, kteří tvrdí, že během střetů (7. a 8. února) byli v kontaktu s ruskými kolegy. A že je o své vzdušné operaci informovali. „Ruští představitelé nás tehdy ujistili, že jejich vojáci v místě operace nejsou,“ konstatoval armádní mluvčí Ryan S. Dillon.

Ruské ministerstvo obrany záhy po operaci prohlásilo, že v dané oblasti žádní ruští vojáci opravdu nebyli. Prezidentský kandidát malé liberální strany Jabloko Grigorij Javlinskij pak ale podle serveru Newsru.com vyzval prezidenta Vladimira Putina, aby veřejnost seznámil s tím, kolik Rusů v Sýrii umírá. Nezávislá organizace Conflict Intelligence Team totiž zjistila, že se obětmi východosyrského útoku stali Stanislav Matvějev, Igor Kosoturov, Vladimir Loginov a Kirill Anaňjev, kteří v Sýrii působili jako vojáci najatí tzv. Wagnerovou soukromou vojenskou společností.

Nebyli tedy - přinejmenším oficiálně - součástí ruských sil, které od září roku 2015 především leteckým bombardováním pomáhají ruskému spojenci v Damašku, tedy prezidentu Bašáru Asadovi.

V Sýrii působí zřejmě až několik tisíc lidí z tzv. Wagnerových sborů. Jejich typickým zaměstnancem je bývalý příslušník ruských, či sovětských speciálních jednotek, či prostě jen armády ve věku 35 až 55 let, který měsíčně pobírá mezi 80 až 300 tisíc rubly (zhruba 30 až 110 tisíc korun). Pravidla jsou striktní: v akci muži odevzdají pasy výměnou za identifikační známky s číslem, které nahrazuje jméno. Mají velmi omezený přístup k internetu a počítače i mobily používají výhradně ke služebním účelům.

Ruští žoldnéři v Sýrii nahrazují vojáky pravidelné armády, jejichž počty na Blízkém východě Moskva podle všeho snižuje. Pikantní je, že v Rusku jsou privátní firmy dodávající armádní služby nelegální. 

 

Články odjinud