Při náletech USA v Sýrii zemřela až stovka ruských žoldáků. Moskva kolem jejich působení mlží | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Při náletech USA v Sýrii zemřela až stovka ruských žoldáků. Moskva kolem jejich působení mlží

Při náletech USA v Sýrii zemřela až stovka ruských žoldáků. Moskva kolem jejich působení mlží

Při náletech na východě Sýrie, kterými koalice vedená USA minulý týden odrážela útok provládních sil na své kurdské a arabské spojence, zemřela zřejmě až stovka ruských žoldnéřů. Napsal to deník The New York Times. Agentura Bloomberg s odvoláním na dva ruské zdroje mluví dokonce o víc než dvou stech mrtvých. Ruská média přitom dosud tvrdila, že zemřeli jen čtyři muži.

Americký deník se při svém zjištění odvolává na nejmenované syrské a ruské představitele. Cituje také americké vojáky, kteří tvrdí, že během střetů (7. a 8. února) byli v kontaktu s ruskými kolegy. A že je o své vzdušné operaci informovali. „Ruští představitelé nás tehdy ujistili, že jejich vojáci v místě operace nejsou,“ konstatoval armádní mluvčí Ryan S. Dillon.

Ruské ministerstvo obrany záhy po operaci prohlásilo, že v dané oblasti žádní ruští vojáci opravdu nebyli. Prezidentský kandidát malé liberální strany Jabloko Grigorij Javlinskij pak ale podle serveru Newsru.com vyzval prezidenta Vladimira Putina, aby veřejnost seznámil s tím, kolik Rusů v Sýrii umírá. Nezávislá organizace Conflict Intelligence Team totiž zjistila, že se obětmi východosyrského útoku stali Stanislav Matvějev, Igor Kosoturov, Vladimir Loginov a Kirill Anaňjev, kteří v Sýrii působili jako vojáci najatí tzv. Wagnerovou soukromou vojenskou společností.

Nebyli tedy - přinejmenším oficiálně - součástí ruských sil, které od září roku 2015 především leteckým bombardováním pomáhají ruskému spojenci v Damašku, tedy prezidentu Bašáru Asadovi.

V Sýrii působí zřejmě až několik tisíc lidí z tzv. Wagnerových sborů. Jejich typickým zaměstnancem je bývalý příslušník ruských, či sovětských speciálních jednotek, či prostě jen armády ve věku 35 až 55 let, který měsíčně pobírá mezi 80 až 300 tisíc rubly (zhruba 30 až 110 tisíc korun). Pravidla jsou striktní: v akci muži odevzdají pasy výměnou za identifikační známky s číslem, které nahrazuje jméno. Mají velmi omezený přístup k internetu a počítače i mobily používají výhradně ke služebním účelům.

Ruští žoldnéři v Sýrii nahrazují vojáky pravidelné armády, jejichž počty na Blízkém východě Moskva podle všeho snižuje. Pikantní je, že v Rusku jsou privátní firmy dodávající armádní služby nelegální. 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.