Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Při náletech USA v Sýrii zemřela až stovka ruských žoldáků. Moskva kolem jejich působení mlží

Při náletech USA v Sýrii zemřela až stovka ruských žoldáků. Moskva kolem jejich působení mlží

Při náletech na východě Sýrie, kterými koalice vedená USA minulý týden odrážela útok provládních sil na své kurdské a arabské spojence, zemřela zřejmě až stovka ruských žoldnéřů. Napsal to deník The New York Times. Agentura Bloomberg s odvoláním na dva ruské zdroje mluví dokonce o víc než dvou stech mrtvých. Ruská média přitom dosud tvrdila, že zemřeli jen čtyři muži.

Americký deník se při svém zjištění odvolává na nejmenované syrské a ruské představitele. Cituje také americké vojáky, kteří tvrdí, že během střetů (7. a 8. února) byli v kontaktu s ruskými kolegy. A že je o své vzdušné operaci informovali. „Ruští představitelé nás tehdy ujistili, že jejich vojáci v místě operace nejsou,“ konstatoval armádní mluvčí Ryan S. Dillon.

Ruské ministerstvo obrany záhy po operaci prohlásilo, že v dané oblasti žádní ruští vojáci opravdu nebyli. Prezidentský kandidát malé liberální strany Jabloko Grigorij Javlinskij pak ale podle serveru Newsru.com vyzval prezidenta Vladimira Putina, aby veřejnost seznámil s tím, kolik Rusů v Sýrii umírá. Nezávislá organizace Conflict Intelligence Team totiž zjistila, že se obětmi východosyrského útoku stali Stanislav Matvějev, Igor Kosoturov, Vladimir Loginov a Kirill Anaňjev, kteří v Sýrii působili jako vojáci najatí tzv. Wagnerovou soukromou vojenskou společností.

Nebyli tedy - přinejmenším oficiálně - součástí ruských sil, které od září roku 2015 především leteckým bombardováním pomáhají ruskému spojenci v Damašku, tedy prezidentu Bašáru Asadovi.

V Sýrii působí zřejmě až několik tisíc lidí z tzv. Wagnerových sborů. Jejich typickým zaměstnancem je bývalý příslušník ruských, či sovětských speciálních jednotek, či prostě jen armády ve věku 35 až 55 let, který měsíčně pobírá mezi 80 až 300 tisíc rubly (zhruba 30 až 110 tisíc korun). Pravidla jsou striktní: v akci muži odevzdají pasy výměnou za identifikační známky s číslem, které nahrazuje jméno. Mají velmi omezený přístup k internetu a počítače i mobily používají výhradně ke služebním účelům.

Ruští žoldnéři v Sýrii nahrazují vojáky pravidelné armády, jejichž počty na Blízkém východě Moskva podle všeho snižuje. Pikantní je, že v Rusku jsou privátní firmy dodávající armádní služby nelegální. 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1