Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Při neštěstí v íránském uhelném dole zemřelo nejméně 35 horníků

Při neštěstí v íránském uhelném dole zemřelo nejméně 35 horníků

Výbuch v uhelném dole, k němuž dnes došlo na severu Íránu, si vyžádal nejméně 35 mrtvých a 69 zraněných. Neštěstí se stalo v době střídání směn po poledni místního času u města Ázádšahr v provincii Golestán, když se horníci zřejmě snažili uvést do chodu motor jednoho z vozíků. Operaci záchranářů, kteří se snažili dostat k zavaleným horníkům, komplikovalo velké množství metanu, který se v podzemí nahromadil. 

„Z dolu byla vyproštěna těla 21 dělníků, které exploze zabila... Doposud tam bylo 69 zraněných,“ sdělil dříve polooficiální íránské agentuře Tasním nejmenovaný regionální představitel provincie Golestán, kde se tragédie odehrála. Bilance ale od té doby dále roste.

Podle představitele golestánských důlních úřadů Rézy Bahramího ale vynesená těla patří mrtvým horníkům, kteří do dolu sestoupili pomoci svým druhům. „Tato bilance nezahrnuje 32 havířů, kteří jsou v dole zavalení,“ dodal.

Výbuch v dole u města Ázádšahr podle Reuters nastal ve 12:45 místního času (09:45 SELČ) v době střídání směn.

Šéf záchranářské služby Sádek Alí Mokadam zprvu hovořil o dvou mrtvých a více než 20 zavalených hornících. Kolik osob přesně zůstalo uvězněno v podzemí, nevěděl, jejich počet ale odhadl na 26.

Mokadam rovněž uvedl, že prvních 25 lidí, kteří se snažili do šachty vstoupit a pomoci horníkům, muselo být převezeno do nemocnic, protože se nadýchali plynu.

Ředitel Červeného půlměsíce v Golestánu Hosejn Ahmadí v té době řekl, že záchranáři kopou tunel, který má usnadnit přístup k havířům. V podzemí se podle něj ale nahromadilo velké množství metanu, což operaci komplikuje.

Íránská televize Press TV oznámila, že jeden ze zraněných je v kritickém stavu. Důl zaměstnává více než 500 lidí, uvedla agentura AP.

Šéf záchranářských oddílů Pírhosajn Kúlívand původně tvrdil, že v jedné části dolu zůstalo uvězněno 40 horníků, dalších 30 pak na jiném místě. Výbuch podle něj nastal, když se horníci snažili uvést do chodu motor jednoho z vozíků.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744