Při požáru londýnského věžáku rodiče vyhazovali děti z oken, z horních pater nikdo nepřežil | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Při požáru londýnského věžáku rodiče vyhazovali děti z oken, z horních pater nikdo nepřežil

Při požáru londýnského věžáku rodiče vyhazovali děti z oken, z horních pater nikdo nepřežil

Výškový bytový dům v londýnské čtvrti White City v noci na dnešek zachvátil rozsáhlý požár, který stále není pod kontrolou. Záchranáři do boje s plameny povolali 200 hasičů a 40 hasičských vozů. Evakuace obyvatel je velmi komplikovaná, zdravotníci dosud ošetřili řadu lidí kvůli nadýchání kouře a dalším zraněním. Zemřelo pravděpodobně několik desítek lidí, oficiálně je zatím potvrzených šest obětí. Příčina požáru domu, ve kterém žije několik set lidí, zatím známa není. Londýnský starosta Sadiq Khan požár označil za vážnou událost. Podle BBC panují obavy, že by se budova mohla zřítit.

Z fotografií na twitteru je patrné, že požár zasáhl celou stavbu, z oken ve všech patrech šlehají plameny. "Hoří od druhého až po nejvyšší patro," uvedli hasiči na twitteru s tím, že budova má 27 podlaží. Média informují o 24 podlažích. Do posledních pater se záchranným týmům vůbec nepodařilo zůstat. Dá se proto předpokládat, že v nich nikdo nepřežil.

 

Bulvární deník Daily Mail na svém webu napsal, že lidé z oken volali o pomoc a že někteří obyvatelé se snažili z bytů dostat s pomocí improvizovaných lan spletených z prostěradel. Někteří vyhazovali svoje děti z oken, aby je zachránili. Hasiči kolem budovy nastříkali speciální pěnu, která měla zmírnit jejich dopad. 

"Viděli jsme padat trosky z budovy, slyšeli exploze, slyšeli zvuky tříštícího se skla," uvedl zpravodaj BBC s tím, že policie se snaží držet lidi mimo okolí požáru, neboť se obává zřícení budovy. Požár byl v noci podle médií viditelný ze vzdálenosti několika kilometrů.

"Je to velmi rozsáhlý a velmi vážný incident," uvedli hasiči s tím, že na místo povolali velký počet záchranářů. Evakuace je komplikovaná, hasiči pracují v mimořádně obtížných podmínkách a musí nosit dýchací přístroje. Hořet začalo zhruba hodinu po půlnoci místního času (02:00 SELČ).

Policie nejprve uvedla, že na místě byli ošetřeni dva lidé poté, co se nadýchali kouře. Později uvedla, že lékařské péči se muselo podrobit na padesát lidí.

Dům se jmenuje Grenfell Tower, je v něm podle médií 120 bytů a byl postaven v 70. letech minulého století, nedávno však prošel rozsáhlou rekonstrukcí.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.