Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Při zemřetřesení na Tchaj-wanu se zranili i Češi. V sutinách stále zůstávají uvízlí lidé

Při zemřetřesení na Tchaj-wanu se zranili i Češi. V sutinách stále zůstávají uvízlí lidé

Mezi zraněnými po úterním zemětřesení na Tchaj-wanu jsou kromě místních také občané Česka, Japonska a Číny. S odvoláním na místní úřady o tom dnes informovala agentura Reuters. Podle agentury AP úřady po otřesech stále pohřešují 170 osob. Přes dvě stě lidí utrpělo zranění. Oběti na životech jsou podle AP dvě, agentura Reuters informovala o čtyřech mrtvých.

Zemětřesení o síle 6,4 stupně postihlo Tchaj-wan v úterý. Ohnisko otřesů bylo 22 kilometrů severovýchodně od města Chua-lien v hloubce jednoho kilometru. Ve městě se podle dostupných informací zřítilo několik budov včetně hotelů či vojenské nemocnice.

Podle agentury AP se záchranáři nyní snaží z trosek vyprostit nejméně pět lidí, kteří pod nimi uvízli. Dalších 170 lidí úřady zatím evidují jako pohřešované. Většina z nich se mohla v době neštěstí nacházet v jedné ze zřícených rezidenčních budov. Kolik lidí v ní ale ve skutečnosti při zemětřesení bylo, není podle AP jasné.

Agentura Reuters dnes uvedla, že mezi více než dvěma stovkami zraněných jsou kromě místních také občané z Česka, Japonska a pevninské Číny. Dvě desítky zraněných jsou podle úřadů v kritickém stavu. O tom, v jakém zdravotním stavu jsou Češi, se agentura nezmiňuje.

Při zemětřesení se k zemi částečně sesunuly konstrukce dvou hotelů - Marshal a Beautiful Life. Kvůli otřesům musela být uzavřena dálnice vedoucí kolem Chua-lienu a používat se nesmí most v tomto městě na východním pobřeží Tchaj-wanu.

Tchaj-wan často postihují zemětřesení, protože leží v seizmicky aktivní oblasti. Většinou ale způsobí velmi malé škody. V září 1999 však ostrov zasáhly otřesy o síle 7,6 stupně, které připravily o život 2400 lidí. Zničeno nebo poškozeno bylo tehdy na 50.000 budov.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1