Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Příběh nejslavnější oběti bruselských atentátů. Strávila měsíc v komatu a má doživotní následky

Příběh nejslavnější oběti bruselských atentátů. Strávila měsíc v komatu a má doživotní následky

Její fotografie před rokem obletěla svět. Zmatená a napůl svlečená letuška Nidhi Chaphekarová se stala symbolem utrpení po bruselských teroristických útocích v březnu 2016. Ta fotka se objevila v médiích snad po celém světě. A ačkoli na ní Chaphekarová vypadá poměrně nezraněně, rekonvalescence si vyžádala dlouhé měsíce a stále není u konce. Přečtěte si příběh letušky, která se stala symbolem beznaděje obětí teroristických atentátů.

Dva teroristické útoky v Bruselu – jeden na letišti Zaventem a druhý ve stanici metra Maelbeek – stály v březnu 2016 život 32 lidí. Více než 300 nevinných bylo zraněno. Mezi nimi i indická letuška Nidhi Chaphekarová, kterou fotografka zachytila v naprostém stavu bezmoci polosvlečenou na sedačce na letišti. Její příběh dobře ilustruje osudy obětí teroristických atentátů, které jsou na titulcích novin den po útoku, ale nikdo už nezná jejich složitý osud.

Chaphekarová se právě na letišti připravovala na rutinní let do amerického Newarku. „Když jsem poprvé uviděla sebevražedného atentátníka, nedokázala jsem ho rozeznat. Vždycky jsem si myslela, že podobné bomby se maskují jako kolečkové křeslo s náloží,“ vypráví pro CNN letuška. Najednou se ozval výbuch. Chaphekarová chtěla napřed pomoci ostatním, její kolegyně ji ale přemluvila, aby utíkaly pryč. V tom se ozvala další rána.

„Letěla jsem asi pár metrů a přistála jsem na nohách, které jsem si tím poranila. Pak jsem zkolabovala a uhodila se do hlavy,“ vypráví oběť útoku, který spáchali Brahim el-Bakraoui a Najim Laachraoui. Bolely ji nohy a přes kouř nic neviděla. Když kolem ní proběhl voják, poprosila ho o pomoc. Pomohl jí do sedačky, na které vznikla i známá fotografie.

„Chtěla jsem zastavit krvácení z nohy, to byl důvod, proč ji mám na fotografii nahoře,“ upřesňuje Chaphekarová. Přestože na fotografii vypadá zmateně a beznadějně, jí samotné se zdá, že se v obrázku zrcadlí naděje, že vůbec přežila. Uživatelé sociálních sítí bezprostředně po zveřejnění fotografie a identity zobrazené ženy začali dokonce používat hashtag #prayforNidhi a posílat zraněné online podporu.

O dvě a půl hodiny později ji převezli do nemocnice v Antverpách a následně do další nemocnice jižně od Bruselu. Utrpěla rozsáhlé popáleniny, zranění nohy a v těle měla množství střepin. Na 23 dní ji lékaři museli uvést do umělého spánku. Tak dlouho trvalo, než odstranili všechny úlomky z jejího těla. Když se po téměř měsíci probudila, nevěděla, kde je nebo kdo je. Paměť se jí ale postupně vrátila.

„Jako letuška jsem byla zvyklá pomáhat ostatním. V situaci po útocích jsem ale byla zmatená. Byla jsem bezmocná a nemohla nikomu pomoci. Bylo pro mě hrozné to přijmout. I to je v té fotce,“ tvrdí letuška.

Fotografii tehdy na letišti pořídila gruzínská fotografka Ketevan Kardavová. U příležitosti pietního shromáždění na bruselském letišti se po roce sešla s hlavní protagonistkou její zřejmě nejslavnější fotografie.

Léčba Chaphekarové ještě stále není u konce. Kvůli popáleninám nosí ochranné rukavice a čekají ji ještě další operace. Přesto se jednou chce ke své práci vrátit. „Je to moje vášeň. Chci být v pořádku, abych mohla zase létat,“ dodává. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744