Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Přichází nová studená válka, věští Clintonová. Rusko podle ní cílí i na Střední Evropu

Přichází nová studená válka, věští Clintonová. Rusko podle ní cílí i na Střední Evropu

Nová studená válka je na obzoru, varuje bývalá americká ministryně zahraničí a neúspěšná kandidátka na prezidenta USA Hillary Clintonová. „Rusové stále dělají vše pro to, aby postavili Američany proti sobě. Kromě toho, že hacknuli naše prezidentské volby, tak se snaží hacknout a rozdrobit i jednotu našeho národa,“ tvrdí Clintonová, která je nyní na turné ve Velké Británii, kde se snaží podpořit prodej své nové knihy s názvem „What Happened“. 

„Jsme uprostřed zápasu, kde je na jedné straně liberální demokracie a na straně druhé vzestup autoritarismu a ne-liberalismu. Je to nová studená válka,“ tvrdí Clintonová. Podle bývalé ministryně zahraničí je současná ruská kampaň zodpovědná za vzestup nacionalismu v Evropě, erozi demokracie v Polsku a v Maďarsku a obecnou ztrátu víry v demokracii. A na svědomí má mimo jiné i Brexit.

„Referendum o odtržení Británie se konalo v kontextu velkých lží, voliči dostali velmi mnoho falešných informací. A když to nyní zpětně hodnotím, tak to byla do jisté míry jen předzvěst toho, co se stalo v USA během naší prezidentské volby,“ uvedla Clintonová. „Víme, že Rusové použili Facebook, YouTube, Twitter a dokonce i Pinterest, k tomu, aby tam zaplatili útočné reklamy a sdíleli negativní příběhy, které mě nejen měly ranit, ale měly především rozdmýchat plamen, který následně rozdělil a sežehnul naši společnost,“ dodala neúspěšná prezidentská kandidátka podle deníku Guardian.

A útoky na americkou společnost podle Clintonové přetrvávají. I proto bývalá ministryně žádá, aby kdokoliv, kdo bude shledán vinným ze spolupráce s Moskvou ohledně ovlivňování amerických voleb, byl obžalován i podle civilního práva.

Clintonová rovněž uvedla, že jak demokraté, tak i republikáni jsou nervózní z toho, že Donald Trump má jednoduchý přístup k takzvanému jadernému kufříku. Díky němu může téměř kdykoliv odpálit americké jaderné rakety, což v kontextu jeho posledních vyjádření směrem k Severní Koreji vyvolává značné znepokojení. „Nikdy jsem nepociťovala takový strach, že americký prezident má přístup k jadernému arzenálu,“ řekla Clintonová. Podle ní existují v rámci amerických partají návrhy na změnu legislativy – Trump by například musel konzultovat odpálení jaderných zbraní s ministrem obrany.

Do současného prezidenta USA se Clintonová opřela ještě více, když hodnotila hlavní motivy, které měly na americké volby nejvýraznější vliv. Podle ní hrála prim paranoia voličů, bigotnost a předsudky.

Clintonová je nyní ve Velké Británii, kde propaguje svou knihu o volební prohře s názvem What Happened. „Každého občas okolnosti srazí k zemi,“ tvrdí Clintonová, která je rovněž bojovnicí za větší angažovanost žen v politice. „Otázkou samozřejmě je, zda se dokážete zvednout a jít dál,“ dodává někdejší první dáma. „Jako člověk jsem se z porážky již zotavila, jako Američanka ale mám stále ještě velké obavy,“ Clintonová.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1