„Přijďte do Mekky.“ Saúdská Arábie vábí íránské poutníky | info.cz

Články odjinud

„Přijďte do Mekky.“ Saúdská Arábie vábí íránské poutníky

Vztahy mezi regionálními rivaly se zhoršily po tragédii při velké pouti, kterou nepřežilo skoro 2 500 lidí a mezi nimi stovky Íránců. Teď Saúdové vyzývají Teherán k debatě, jak vzájemné rozpory přejít.

Jak uvedl deník Al-Haját, saúdskoarabský ministr pro poutníky již zahájil diskuzi s více než 80 zeměmi, včetně Íránu, jejímž cílem má být dohodnout se na detailech v souvislosti s poutí v příštím roce. Na hadždž jsou zváni všichni poutníci „bez ohledu na národnost, včetně íránských poutníků“, dodal deník. Letos na velkou pouť dorazilo přes 1,8 milionu věřících.

Írán letos své občany na pouť neposlal kvůli diplomatické roztržce související s tragédií, která se odehrála o rok dříve. Při velké pouti tehdy zahynulo nejméně 2426 lidí, mezi nimi stovky íránských poutníků.

Vztahy mezi Íránem, v regionu dominantní šíitskou zemí, a Saúdskou Arábií, která je jeho sunnitským rivalem, jsou napjaté i kvůli bojům v Sýrii. Tam Teherán stojí za prezidentem Bašárem Asadem, zatímco Rijád podporuje některé povstalecké skupiny. Rovněž v jemenském konfliktu stojí obě země na opačných stranách: Rijád podporuje jemenskou vládu, zatímco Teherán šíitské povstalce.

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud