Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Příměří, tajné obálky, sankce a Krym. Jaké jsou vyhlídky na ukončení konfliktu na Ukrajině?

720p480p360p240p

Na východní Ukrajině dnes znovu měly utichnout zbraně. Nové příměří s platností od pondělí 20. února dohodli o víkendu ministři zahraničí Francie, Německa, Ruska a Ukrajiny. V nepřehledném konfliktu ovšem není jisté, zda k něčemu povede. V prvních hodinách přicházely zprávy o pokračujících střetech. Vývoj se pokoušejí ovlivňovat nejen prezident válkou zmítané země Petro Porošenko a separatisté podporovaní Ruskem, ale rovněž opoziční poslanec Andrej Artěmenko.

Nejnovější klid zbraní na východě Ukrajiny platí formálně od pondělí, situace na místě je ale dlouhodobě nepřehledná a jen největší optimisté tak očekávali radikální změnu kurzu. Zatímco separatisté zpočátku tvrdili, že vládne skutečně příměří, vládní vojáci mluví o dalším padlém příslušníkovi armády, který zemřel na následky zranění, jež utrpěl v neděli. Podle dostupných zpráv ojedinělé incidenty pokračují.

Německá europoslankyně Rebecca Harmsová, která v minulých dnech Ukrajinu navštívila, informuje s odvoláním na svědectví z místa, že Avdijivka – centrum nedávných střetů – od rána čelila pětkrát ostřelování. Obyvatelé města prý sami příměří nevěří. Proruští separatisté zase tvrdí, že ukrajinská armáda využívá klidu zbraní k tomu, aby předzásobila své bojovníky na frontě další municí.

Pozoruhodná je za současné situace lednová návštěva ukrajinského opozičního poslance v New Yorku, která možná situaci ještě více zkomplikuje. Andrej Artěmenko se označuje za neokonzervativce a do parlamentu byl zvolen jako kandidát za Radikální stranu Oleha Ljaška, která je v opozici k prezidentovi Petru Porošenkovi. Zatímco jeho domovská strana požaduje řešení konfliktu na východě země ozbrojenou cestou, poslanec sám údajně navrhl v USA jiné řešení.

V lednu se v newyorském hotelu soukromě setkal s dvěma blízkými lidmi amerického prezidenta – s jeho osobním právníkem Michaelem Cohenem a bývalým obchodním spolupracovníkem Felixem Saterem, který se narodil v Moskvě, ale později s rodiči emigroval. Podle informací, které přinesl deník New York Times, spolu tito muži jednali o ukončení konfliktu na Ukrajině, což ostatně sami účastníci schůzky novinářům potvrdili. Rozcházejí se ovšem zprávy o tom, co bylo dál.

Média informují o tom, že v závěru schůzky vytáhl Artěmenko zapečetěnou obálku, ve které byly plány na to, jakým způsobem by mohl být konflikt ukončen. Psaní měl předat Cohenovi, který jej podle informací New York Times doručil do Bílého domu tehdejšímu poradci pro národní bezpečnost USA Michaelu Flynnovi. Flynn o něco později skončil a odešel s ostudou kvůli nepřiznaným kontaktům s Ruskem.

Právník Cohen připustil, že od Artěmenka obálku s navrhovaným řešením konfliktu převzal, tvrdí ovšem, že ji nikam dál nepředával. Ukrajinskému politikovi prý poradil, ať dopis zašle na adresu 1600 Pennsylvania Avenue (adresa Bílého domu). „Pan Cohen řekl Timesům bez jakýchkoliv nejasností, že doručil ukrajinský návrh do kanceláře Michaela Flynna v Bílém domě. Pan Sater řekl Timesům, že mu pan Cohen řekl totéž,“ potvrdil ale pro Washington Post mluvčí editora New York Times, že si jeho deník nadále stojí za svým.

Zajímavý je i samotný obsah obálky. Deník New York Times uvádí, že Artěmenko v první řadě požaduje stažení ruských vojsk z východu Ukrajiny. Za to by země uspořádala referendum, zda postoupí Krym Rusku na padesát či sto let a na samém závěru by bylo zmírnění stávajících protiruských sankcí. To je ale v rozporu nejen s plány Porošenka, ale i Radikální strany Oleha Ljaška, za kterou Artěmenko přezdívaný „ukrajinský Trump“ do parlamentu kandidoval.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744