Články odjinud

PŘÍMO Z RUSKA: Putinova (ne)kampaň připomíná tu Zemanovu. Sází na nacionalismus

PŘÍMO Z RUSKA: Putinova (ne)kampaň připomíná tu Zemanovu. Sází na nacionalismus

Rusko si vybere v neděli novou hlavu státu. A vítězem bude člověk, který nevede kampaň, nemá žádný program, a přesto nemá žádné pořádné soupeře. Asi tak by se dala shrnout situace před ruskými parlamentními volbami, ve kterých se očekává další vítězství současného prezidenta Vladimira Putina.

V hlavním ruském městě Moskvě je předvolební kampaň téměř neviditelná. Vlastně kampaň se spíš soustředí na to, aby lidé šli k volbám. Připomínají to hlášení v metru i plakáty u některých ulic či světelné reklamy. A vybrat je podle nich třeba hlavně dobře, vybrat dobrou budoucnost a volit vlastenecky. Část Rusů to bera tak, že je třeba jít volit a hlasovat pro současného prezidenta Vladimira Putina.    

Putin by měl podle posledních průzkumů získat okolo 70 procent hlasů voličů. Jeho oponenti jsou na první pohled ve volbách spíše do počtu. Žádný z nich nemá šanci získat ani 10 procent hlasů. Nejvíce, zřejmě okolo sedmi procent, získá Pavel Grudinin, přezdívaný „jahodový kandidát“, kvůli svému sovchozu, kde pěstuje jahody. Grudinin kandiduje za ruské komunisty, ačkoliv sám není členem jejich strany a jeho kampaň je jako jediná ze všech Putinových protikandidátů alespoň v Moskvě trochu vidět. Když se ale začalo zdát, že Grudinin hlásající z plakátů heslo „spravedlnost, vlast, národ“ by mohl získat více hlasů, byl „usměrněn.“ Ve státních médiích se objevily zprávy o tom, že před úřady zatajil svá konta ve Švýcarsku a že jeho syn má obrovskou vilu u moře ve Španělsku. Někteří další kandidáti pak mají problém s přístupem do médií, a jejich šance jsou i proto malé.

Stávající prezident Putin přitom na rozdíl od ostatních kandidátů volební kampaň oficiálně nevede. Nechodí do předvolebních debat, protože na to „nemá čas.“ Ale na internetu i v televizi se objevují písně i klipy, které podporují Putina. Na jeho podporu vystupují slavní zpěváci či sportovci. Vše prý dělají jen jeho příznivci. Putin samozřejmě vystupuje na tiskových konferencích a v televizi a jezdí do ruských regionů, ale jen jako prezident a nemá to prý nic společného s volbami.  

Současný ruský prezident navíc zdařile vytvořil iluzi, že právě on je zárukou prosperity Rusů, tvrdí sociolog Lev Gudkov z Levada-center, nevládní organizace pro průzkum veřejného mínění. I když ruská ekonomika rostla minulý rok jen o 1,5 procenta a před tím klesala. „Moji rodiče také budou zřejmě volit Putina, protože si myslí, že se za něj žije dobře,“ říká Anastasia, jejíž rodiče žijí na Sibiři. Ona sama je spíše liberálka, připouští, že Putin potlačuje opozici, ale přesto uvažuje, že ho možná bude volit. Kvůli tomu, jak pomohl „pozvednout“ Rusko.

Nejde jen o ekonomiku, část voličů slyší na Putinův nacionalismus a jeho důraz na sílu ruské armády. Putinovi u Rusů výrazně pomohla anexe Krymu v roce 2014 a následný konflikt se Západem, který na Rusko uvalil sankce. Není náhodou, že volby se budou konat právě na čtvrté výročí formální anexe Krymského poloostrova. Podle Rusů Putin vrátil Rusko v posledních letech mezi světové velmoci. Že Rusko je velmoc, si podle posledních průzkumů veřejného mínění myslí 72 procent Rusů. Když byl v roce 2012 naposledy Putin zvolen do prezidentského úřadu, považovalo svoji vlast za velmoc jen 48 procent obyvatel Ruska. Něco na tom je.

Rusko v roce 2015 pomohlo v Sýrii tamnímu prezidentu Bašáru Asadovi udržet se u moci, rozšiřuje tam své základny a s Moskvou se musí na Blízkém východě znovu počítat. Rusko vede od roku 2014 nevyhlášenou válku na východní Ukrajině a o jejím ukončení jednali s Putinem světoví státníci. Rusko chce hrát významnou roli na Dálném východě v jednání se Severní Koreou a hrozí Evropě a Severoatlantické alianci novými zbraněmi. Spojené státy obviňují Kreml z vměšování se do amerických prezidentských voleb v roce 2016 a podobné obavy znějí i vždy, když se konají nějaké volby v Evropě. Zkrátka s Ruskem se musí počítat a Putin sám se rád pasuje do role protivníka Západu, který ztratil podle jeho spolupracovníků ty správné konzervativní hodnoty.

Zároveň ale Rusko zasáhly západní sankce, kterým se původně Putin vysmíval. Jejich vliv se projevil v kombinaci s poklesem světových cen ropy a plynu, surovin, na jejichž vývozu je Rusko stále závislé. Snahy vytvořit v Rusku za pomoci státu moderní ekonomiku se nepovedly. Věk dožití je v Rusku okolo 73 let, tedy pod evropským průměrem. Okolo dvaceti milionů Rusů žije pod ruskou oficiální hranicí chudoby. Co s tím chce Putin dělat, není jasné. Žádný volební program totiž nemá. Jeho příznivci tvrdí, že chce obrodit Rusko, posílit jeho ekonomiku a zajistit všem Rusům dobrý život.

Zdá se ale, že zatím jediný plán, který Putin a jeho okolí mají, je to, co se neoficiálně nazývá „70 na 70.“ Chce, aby k prezidentským volbám šlo minimálně 70 procent Rusů a z těch, kteří se dostaví k urnám, mu 70 procent dalo svůj hlas. Problém by ale mohl nastat ve velkých městěch, kde na začátku března Putinovy preference klesly. Voliči jsou tam odolnější vůči nátlaku a lidé jsou tam kritičtější vůči vládě. Ne že by kritizovali Putinovu politiku jako takovou, ale vadí jim korupce a skryté majetky ruských politiků včetně Putina a jeho okolí. Na tento problém upozornil opozičník Alexej Navalnyj a podařilo se mu dostat do ulic desetitisíce lidí. Navalnyj ale nesmí v současných volbách kandidovat, oficiálně kvůli svému odsouzení loni v květnu za podvod, při kterém měl okrást lesnickou firmu. Navalnyj tvrdí, že šlo o záminku a politický proces.

Proč Putinovi pomáhají sankce i smrt agenta v Británii? Čtěte zde>>>

Anulace volebních výsledků? Hrozí i kvůli videím s manipulacemi hlasů. Podrobnosti čtěte zde>>>

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818