Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Princ Harry nechce Trumpa na svatbě. Ten kvůli tomu prý hrozí stažením dohody s Británií

Princ Harry nechce Trumpa na svatbě. Ten kvůli tomu prý hrozí stažením dohody s Británií

Kniha novináře Michaela Wolffa, ve které autor zpochybňuje schopnosti amerického prezidenta Donalda Trumpa i stav jeho duševního zdraví, nepřestává budit pozornost celého světa. Šéf Bílého domu kvůli obsahu knihy s názvem Ohnivá zloba: Uvnitř Trumpova Bílého domu zuří a tvrdí, že je plná lží. Wolff se však odmítá držet zpátky a ještě přikládá pod kotlem. Další poprask vyvolal jeho dnešní rozhovor pro britský bulvární list Mail on Sunday, podle kterého Trump vyhrožuje, že shodí ze stolu klíčovou obchodní dohodu s Británií, pokud nebude pozván na plánovanou svatbu prince Harryho.

Svatba britského prince Harryho s americkou herečkou Meghan Markleovou, která se uskuteční letos v květnu, bude událost sledovaná po celém světě. Šéf Bílého domu Donald Trump si tak královskou veselku nechce nechat ujít. Na svatbu se však podle autora výbušné knihy Michaela Wolffa chce dostat tak moc, že Londýnu hrozí odepsáním obchodní smlouvy, která je pro Velkou Británii kvůli plánovanému odchodu z Evropské unie životně důležitá.

Jak autor knihy v neděli řekl pro list Mail on Sunday, Trump „touží být vždy v centru pozornosti“ a„Britů by si cenil“ jen v případě, že mu dají, co chce. Americký prezident už má pozvánku do Londýna delší dobu, podle Wolffa však čeká na příhodnou dobu tak, aby se jeho návštěva stala skutečnou televizní podívanou. Britskou královnu prý totiž Trump vidí jako hlavního soupeře.

Jak bude vypadat královská svatba prince Harryho a Meghan Markleové? Podrobnosti čtěte zde>>>

Kdo naopak možná dostane pozvánku na svatbu roku, je jeho předchůdce Barack Obama, se kterým si princ Harry velmi dobře rozumí a před nedávnem s ním dokonce dělal rozhovor pro britskou televizi BBC. Už koncem loňského roku proto vyšlo najevo, že britská vláda naléhá na prince Harryho, aby Obamu na svatbu nezval. Londýn se totiž podle britského bulvárního listu The Sun obává právě možné nelibosti Trumpa, kterého ale mladý pár na svatbě rozhodně nechce.

Harry dal jasně najevo, že chce Obamovi na svatbě, a to způsobuje spoustu nervozity,“ sdělil tehdy podle The Sun vysoce postavený činitel britské vlády. „Trump by mohl zareagovat velmi ošklivě, kdyby se Obamovi dostali na královskou svatbu dřív, než by se on sešel s královnou,“ dodal.

Trestem by tak mohlo být právě odepsání obchodní dohody. Na jejím „rychlém přijetí“ se přitom Trump s britskou premiérkou Theresou Mayovou shodl v druhé půlce prosince, kdy ho po telefonu seznamovala s posledním pokrokem v jednání o brexitu.  „Shodli se, že po odchodu Spojeného království z EU je důležité zajistit rychlou bilaterální obchodní dohodu“ řekl tehdy mediím mluvčí úřadu britské premiérky. 

Všechny informace o královské svatbě naleznete zde>>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1