Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Princezna Diana bojovala za jejich odstranění, dnes miny opět mrzačí civilisty. Může za to i IS

Princezna Diana bojovala za jejich odstranění, dnes miny opět mrzačí civilisty. Může za to i IS

Jsou těžko objevitelé, špatně se zneškodňují a jejich cílem je spíš než zabíjet mrzačit. Nášlapné miny zažily největší rozmach během druhé světové války a byly používány i v řadě konfliktů během studené války, především v Angole nebo Kambodži. Díky celosvětové kampani za zákaz jejich používání a odstraňování starých min z půdy se podařilo počet obětí nášlapných min snížit. S nástupem Islámského státu se však nástrahy v podobě min opět dostaly „do módy“ a počet zraněných a usmrcených lidí, kteří šlápli na minu, se opět zvyšuje.

Boj za zákaz nášlapných min – neuvěřitelně krutých zbraní, díky nimž lidé buď umírají, nebo zůstávají bez dolních končetin – dosáhl vrcholu koncem 90. let. V roce 1997 se podařilo uzavřít takzvanou Ottawskou úmluvu, která má cíl odstranění protipěchotních min ze světa.

720p 360p
Stovky teroristů Islámského státu se vrací do Evropy. Kde jich je nejvíc?

Mezinárodní kampaň proti pozemním minám proslavila i zesnulá britská princezna Diana, dnes ale jako by její práce přicházela vniveč. Důvodem je nárůst používání podomácku vyrobených minových zařízení během války, která zachvátila Sýrii a Irák.

„Byli jsme svědky toho, jak počet obětí nášlapných min, který se koncem devadesátých let pohyboval kolem 9000 ročně – z čehož bylo 88 % civilistů včetně 40 % dětí –, klesl na méně než 4000. V letech 2015 a 2016 se ale toto čísla opět zvýšilo na 6000,“ říká podle britského deníku The Guardian Stan Brown z amerického úřadu pro odstraňování min.

Každoroční zpráva Mezinárodní kampaně za zákaz pozemních min z loňského prosince však hovoří o číslech ještě větších – podle ní došlo v roce 2016 k 8605 případům šlápnutí na minu, z čehož bylo 2100 lidí zabito.

Tragickou statistiku mají podle Browna na svědomí především bojové skupiny včetně radikálů z Islámského státu. Odstraňování jejich podomácku vyrobených výbušnin je však mnohem náročnější a nákladnější než u min vyrobených v minulosti, upozorňuje Brown.

Nová generace nášlapných min, které byly rozmístěny například kolem iráckého města Fallúdža, navíc obsahují mnohem větší množství výbušnin, někdy i v řádu 10 až 15 kilogramů. Tradiční nášlapné miny přitom obsahují kolem 200 gramů.

Zatímco tak u tradičních nášlapných min obvykle stačí k jejich odstraňování vyškolit místní obyvatele, kteří si pak likvidaci nebezpečných výbušnin vezmou sami na starost, u nových min je podle Browna zapotřebí skutečných profesionálů. „Tento druh improvizovaných výbušných zařízení vyžaduje mnohem sofistikovanější úroveň znalostí, někoho, kdo má s likvidací výbušnin dlouholeté zkušenosti,“ říká Brown.

Do práce tak bude povolána britská organizace HALO Trust, největší světová organizace zaměřená na odminovávání. Na vyčištění obrovského minového pole kolem Fallúdži začne pracovat koncem léta. „Pokud se podíváme například na Fallúdžu, kolem ní je asi 15 kilometrů dlouhý minový pás. Mluvíme o desítkách tisíc min,“ upozorňuje ředitel HALO Trust James Cowan.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1