Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Princova „Hra o trůn“. Netrpělivý Mohamed bin Salmán a tvrdý boj o Saúdskou Arábii

Princova „Hra o trůn“. Netrpělivý Mohamed bin Salmán a tvrdý boj o Saúdskou Arábii

Je to pozoruhodný výčet: Jedenáct princů z královské rodiny, několik desítek současných i bývalých ministrů, jeden z nejbohatších mužů světa a taky šéf Národní gardy a uchazeč o trůn či lídr mediální skupiny, jehož televize oslovují 150 milionů arabských diváků. Ty všechny zadržely saúdské úřady tuto sobotu během pečlivě připravené čistky, která je oficiálně označovaná jako protikorupční. A svět tak dostává vzácnou možnost nahlédnout do nitra dynastie, kde se o moc bojuje bez rukaviček.

Je zřejmé, že zátah – samozřejmě se souhlasem krále Salmána – naplánoval jeho syn, jen dvaatřicetiletý korunní princ Mohamed bin Salmán, Saúdům známý také pod zkratkou MbS.

Ano, korupce v jistém smyslu patří k saúdskému stylu. Většina zadržených ovšem patří k jiné, konkurenční větvi královské rodiny spřízněné s předchozím králem Abdalláhem. Málokdo proto pochybuje o tom, že čistku nemotivuje ani tak spravedlivý hněv nad korupcí jako spíše prostý boj o moc.

Princ chce ovládat všechny uniformy

V rámci razie byl zatčen i Mutáb bin Abdalláh, syn zesnulého panovníka Abdalláha (1924-2015). Od roku 2010 vedl Národní gardu a alespoň podle dosavadních zvyklostí měl šanci nastoupit na trůn. Garda je navíc organizací, která vojensky i politicky konkuruje armádě. Tu měl MbS jako (kromě jiného) ministr obrany pod kontrolou už před sobotní čistkou. Stejně jako ministerstvo vnitra: to získal v létě, kdy z boje o moc i nástupnictví vyřadil jiného příbuzného, totiž šéfa tohoto resortu Mohameda bin Najífa.

Počínaje sobotou tak MbS patrně ovládne všechny bezpečnostní složky země.

Globálně nejproslulejším zatčeným je Valíd bin Talál, který se umisťuje na nejvyšších příčkách žebříčku nejbohatších pozemšťanů, které sestavuje časopis Forbes. Doma proslul liberálními názory a jistým odklonem od oficiální linie svého klanu. Je dominantním vlastníkem investičního podniku Kingdom Holding, má podíly ve společnostech Twitter, Apple, Citigroup či v hotelovém řetězci Four Seasons. Zdroje z multimilionářova okolí pro stanici al-Džazíra tvrdí, že se Valíd bin Talál nezapojil do princova úsilí s očekávaným entuziasmem a peníze prý neposkytl takřka žádné.

K dalším odstaveným patří i majoritní akcionář Saudi Binladin Group. Tedy lídr obří stavební firmy, která se podílí na prestižních zakázkách v nejposvátnějších okrscích islámského světa – v Mekce a Medíně. A ano, Bakr bin Ládin je nevlastním bratrem zakladatele sítě al-Káida Usámy, kterého se ale zřekl.

Není jasné, kolik Saúdů skončilo tuto sobotu v internaci. Informované zdroje hovoří o nejméně dvou desítkách osob. Jsou mezi nimi ekonomičtí (i jiní) ministři z různých epoch, bývalí vládci aerolinek nebo telekomunikací stejně jako šéf mediální skupiny MBC, která v arabském světě provozuje jedenáct televizních kanálů včetně stanice al-Arabíja.

Kdo je kdo v líté bitvě o saúdský trůn? Prohlédněte si grafiku v galerii:

Složité dohody uvnitř rodiny? Nic pro následníka

Saúdy překvapilo i aranžmá razie: princovi lidé ji připravili do detailu. Antikorupční výbor vznikl několik hodin před spuštěním akce. „Naše vlast nebude moci existovat, dokud nevymýtíme úplatkářství a osoby za něj zodpovědné nebudou pohnány ke spravedlnosti,“ uvádí se v dekretu k jeho vzniku.

Nový orgán smí nejen vyšetřovat a zatýkat, ale třeba i zakázat cesty do zahraničí, zmrazit účty a akciová portfolia. Což neváhal v případě zatčených učinit. Vyhradil prý dokonce jeden z luxusních hotelů k internaci zadržených, o kontrole soukromých letů nemluvě.

Pryč je také doba, alespoň prozatím, kdy početná vládnoucí rodina Saúdů sázela na dialog mezi jednotlivými křídly. Jeho výsledek se pak poddaní dozvěděli spíše jen z náznaků, případně změn na vysokých postech.

Brutální a vlastně veřejná akce z této soboty vyvolala mezi běžnými Saúdy šok, i když často pozitivní. „Oceňují fakt, že vedení země tentokrát nevynechalo ani ty nejvlivnější osoby. Zadržení mužů, kteří se zdáli nedotknutelní, naplňuje Saúdy nadějí, že spravedlnost už platí pro všechny,“ řekla dubajskému serveru Gulf News saúdská historička a spisovatelka Hatún Fásíová.

Je netrpělivý a mocichtivý, obávají se kritici

Saúdská monarchie je mladá, více než polovina jejích obyvatel ještě nedosáhla 25 let. Přesto zůstává velmi konzervativní: teprve nedávno rozhodla, že ženy budou moci (příští rok) řídit auto a fandit na vybraných stadionech. Padla i slova, že islám musí být v Saúdské Arábii napříště umírněný a tolerantní. Ambiciózní plán nazvaný Vize 2030, za který ručí právě korunní princ MbS, chce zemi vymanit ze závislosti na ropě, zaměstnat Saúdy a především Saúdky. Plán navrhuje ekonomiku a zvýšit podíl malých i středních podniků.

Ne všichni takto razantní změny podporují. Mocensky nezúčastnění kritici princova postupu tvrdí, že čistka je také projevem jeho netrpělivosti, frustrace z pomalého postupu reforem. Bojí se takřka neomezené moci, o kterou MbS usiluje. A strach mají i z jeho mládí: MbS může zemi hypoteticky vládnout ještě čtyřicet, padesát let, protože o odvolatelnosti známé ze Západu i jiných zemí saúdská monarchie řeč nevede.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1