Případ vězněného radikála Robinsona vábí populisty Evropy: Připomněl se Wilders, Okamura píše do Británie s hrubkou | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Případ vězněného radikála Robinsona vábí populisty Evropy: Připomněl se Wilders, Okamura píše do Británie s hrubkou

Případ vězněného radikála Robinsona vábí populisty Evropy: Připomněl se Wilders, Okamura píše do Británie s hrubkou

Nizozemský odpůrce islámu a předseda Strany pro svobodu Geert Wilders se zúčastní sobotní demonstrace svolané do Londýna za propuštění nacionalisty Tommyho Robinsona z vězení. Robinson byl zadržen minulý týden za pohrdání soudem a porušení podmínek předchozího podmínečného trestu. Proti Robinsonovu zadržení se ozval také český politik a předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura. Učinil tak v dopise zaslaném britské premiérce Therese Mayové. Ten ovšem obsahuje chybu hned v úvodu, jak upozornil server Seznam Zprávy.

Robinson je bývalý předseda skupiny Anglická obranná liga (EDL). Zadržen byl 25. května v Leedsu a u soudu se přiznal k pohrdání soudem i porušení podmínek předchozího trestu. V den zatčení ho soudce poslal do vězení na 13 měsíců.

Populista Wilders ho považuje za bojovníka za svobodu a to, že je Robinson, vlastním jménem Stephen Christopher Yaxley-Lennon, ve vězení, je podle něj hanebnost. Wilders byl v roce 2009 v Británii nakrátko označen za nežádoucí osobu.

Nacionalisté protestovali od 25. května proti Robinsonovu uvěznění před sídlem Mayové a na dalších místech v Británii. Až 593.000 lidí se podepsalo pod petici vyzývající Mayovou, aby se za propuštění Robinsona zasadila.

Wilders svůj názor na kauzu svěřil ultrakonzervativnímu serveru Breitbart. "Byl zatčen, předveden před soudce a za pět hodin odsouzen. Soudce zakázal o zatčení i uvěznění informovat média, a dokonce britské vydavatele donutil články o případu smazat. Takové věci jsou běžné v Severní Koreji a Saúdské Arábii. Je smutné dívat se na to, jak Británie, kolébka západní demokracie a vlády zákona, rychle směřuje k tyranii," řekl Wilders.

"Tommy je hrdina. Je ostudné, že je stále ve vězení. Byl jsem pozván na velkou demonstraci do Londýna a přijedu. Propusťte Tommyho nyní," pokračoval.

Pravicoví aktivisté vystupují na Robinsonovu podporu také v USA, kde se začaly vynořovat konspirační teorie, napsal portál MailOnline. Podle nich je důvodem Robinsonova zadržení snaha umlčet britskou pravici.

Okamura se v dopise Mayové pozastavuje nad rychlostí britské justice, vyjadřuje obavy, že Robinsona budou ve věznici ohrožovat na životě muslimští spoluvězni, a žádá Mayovou, aby mu sdělila, jak britské úřady zajistí Robinsonovu bezpečnost. V hlavičce oficiálního dokumentu sněmovnu tituloval jako „Chember of deputies“ namísto správného „Chamber“. 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.