Články odjinud

Případ vězněného radikála Robinsona vábí populisty Evropy: Připomněl se Wilders, Okamura píše do Británie s hrubkou

Případ vězněného radikála Robinsona vábí populisty Evropy: Připomněl se Wilders, Okamura píše do Británie s hrubkou

Nizozemský odpůrce islámu a předseda Strany pro svobodu Geert Wilders se zúčastní sobotní demonstrace svolané do Londýna za propuštění nacionalisty Tommyho Robinsona z vězení. Robinson byl zadržen minulý týden za pohrdání soudem a porušení podmínek předchozího podmínečného trestu. Proti Robinsonovu zadržení se ozval také český politik a předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura. Učinil tak v dopise zaslaném britské premiérce Therese Mayové. Ten ovšem obsahuje chybu hned v úvodu, jak upozornil server Seznam Zprávy.

Robinson je bývalý předseda skupiny Anglická obranná liga (EDL). Zadržen byl 25. května v Leedsu a u soudu se přiznal k pohrdání soudem i porušení podmínek předchozího trestu. V den zatčení ho soudce poslal do vězení na 13 měsíců.

Populista Wilders ho považuje za bojovníka za svobodu a to, že je Robinson, vlastním jménem Stephen Christopher Yaxley-Lennon, ve vězení, je podle něj hanebnost. Wilders byl v roce 2009 v Británii nakrátko označen za nežádoucí osobu.

Nacionalisté protestovali od 25. května proti Robinsonovu uvěznění před sídlem Mayové a na dalších místech v Británii. Až 593.000 lidí se podepsalo pod petici vyzývající Mayovou, aby se za propuštění Robinsona zasadila.

Wilders svůj názor na kauzu svěřil ultrakonzervativnímu serveru Breitbart. "Byl zatčen, předveden před soudce a za pět hodin odsouzen. Soudce zakázal o zatčení i uvěznění informovat média, a dokonce britské vydavatele donutil články o případu smazat. Takové věci jsou běžné v Severní Koreji a Saúdské Arábii. Je smutné dívat se na to, jak Británie, kolébka západní demokracie a vlády zákona, rychle směřuje k tyranii," řekl Wilders.

"Tommy je hrdina. Je ostudné, že je stále ve vězení. Byl jsem pozván na velkou demonstraci do Londýna a přijedu. Propusťte Tommyho nyní," pokračoval.

Pravicoví aktivisté vystupují na Robinsonovu podporu také v USA, kde se začaly vynořovat konspirační teorie, napsal portál MailOnline. Podle nich je důvodem Robinsonova zadržení snaha umlčet britskou pravici.

Okamura se v dopise Mayové pozastavuje nad rychlostí britské justice, vyjadřuje obavy, že Robinsona budou ve věznici ohrožovat na životě muslimští spoluvězni, a žádá Mayovou, aby mu sdělila, jak britské úřady zajistí Robinsonovu bezpečnost. V hlavičce oficiálního dokumentu sněmovnu tituloval jako „Chember of deputies“ namísto správného „Chamber“.