Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Případ zabitého Čecha chce Zaorálek dostat do Štrasburku. Verdikt nechápou ani žalobci, říká

Případ zabitého Čecha chce Zaorálek dostat do Štrasburku. Verdikt nechápou ani žalobci, říká

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) chce u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku zpochybnit rozsudek, jímž britský soud osvobodil britského občana, který loni zabil Čecha. Je to podle něj jediný způsob, jak dosáhnout revize procesu. Podání k soudu musí podle Zaorálka podat sestra zabitého, Česko je připraveno ji v procesu podpořit.

Ministr Zaorálek chce případ dostat na vyšší úroveň. V britském soudním systému rozsudek podle něj už zvrátit nelze. Zaorálek uvedl, že v ostrovním království tajně rozhoduje porota složená z náhodně vybraných laiků a nikdo nesmí vědět, o co se opírala.

Zaorálkův náměstek Martin Smolek jednal v Londýně o případu se zástupci britské prokuratury. Ti jsou podle Zaorálka výsledkem frustrováni. Sami podle něj vyjádřili hluboké rozčarování nad výsledkem procesu. Jsou prý přesvědčení o vině Brita a nepochybovali, že bude odsouzen. 

Česko se s osvobozením agresora podle ministra nehodlá smířit a udělá vše pro to, aby bylo dosaženo spravedlnosti.

„Evropský soud pro lidská práva jediný může nařídit nové projednání. To je dnes jediná instance, která přichází v úvahu, a která je podle mě schopná zjednat tu spravedlnost, po které musí každý normální člověk volat," řekl Zaorálek. O připravovaném podání dnes mluvil i s generálním tajemníkem Rady Evropy Thorbjörnem Jaglandem, pod jehož instituci soud pro lidská práva spadá.

Podle ministra byly důkazy proti obviněnému jednoznačné, stejně jako výpovědi svědků. „Celý problém je v tom, že v britském právním systému rozhoduje o vině či nevině porota složená z laiků, která se losuje. Ta porota není nikomu odpovědná a nikdo nezná ani nesmí znát úvahy, které porotu vedly k verdiktu," řekl.

Zaorálek řekl, že zástupci britské prokuratury českým diplomatům sdělili, že podobné případy jako ten ubitého Čecha jsou řídké, ale občas k nim dojde. „Já potom říkám, že pak tento systém má vadu. Pokud umožňuje nespravedlnost hlubokou, strašnou, tak je ten systém vadný. My to nemůžeme respektovat a musíme hledat způsob, jak to změnit," řekl.

O případu z minulého září rozhodla porota předminulé pondělí. Devětadvacetiletý Raymond Sculley na Čecha, který žil v Británii řadu let, zaútočil podle záběrů bezpečnostní kamery řetězem s bezpečnostním zámkem na kolo a zasadil mu několik ran do hlavy. Pak nad svou obětí stál a podle svědků ležícímu muži řekl: „Podívej, cos mě donutil udělat.“ Čech podle pitvy zemřel v důsledku silného krvácení. Pachatel, který nebyl uznán vinným ani z úmyslného zabití, se hájil tím, že jednal v sebeobraně.