Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Příprava katalánského referenda připomínala špionážní film. Organizátorům hrozily velké pokuty

Příprava katalánského referenda připomínala špionážní film. Organizátorům hrozily velké pokuty

Šifrované zprávy, tajná noční setkání a přesuny na poslední chvíli. Katalánské referendum připomínalo místy spíše důkladnou špionážní operaci hodnou Jamese Bonda a Jasona Bourna. Byl k tomu ale pádný důvod. Organizátora, kterého by totiž španělské úřady přistihly, jak zakázaný plebiscit pořádá, by mohla jeho občanská neposlušnost vůči verdiktu Ústavního soudu vyjít pořádně draho - až na 300 tisíc eur, případně jej přivést až do vězení. 

„Znali mě a věděli, že jim kývnu. Proto mi zavolali.“ Tak katalánské referendum začalo pro Juana, jednoho z organizátorů. Jeho jméno je falešné, zveřejnění pravé identity by jej dostalo do průšvihu.

Příprava referenda začala tři měsíce před jeho konáním komunikací na platformě WhatsApp. To však nevydrželo dlouho - vzápětí se totiž začaly šířit zprávy, že vláda tento kanál odposlouchává, vypráví Juan. Organizátoři referenda proto přešli na jiné šifrované komunikační systémy – Telegram a Signal. Osobní setkání nebývalo časté, a když už k němu došlo, tak se konalo v utajení. Některá z nich byla na poslední chvíli zrušená, aby se zmátla policie. Jako ve špionážním filmu.

„Tři dny před plebiscitem se všichni organizátoři konečně setkali. Bylo to velmi tajnůstkářské setkání, narazil jsem tam na lidi, o jejichž zapojení do akce jsem neměl ani nejmenší tušení,“ vzpomíná Juan. Obavy z prozrazení identity byly na místě. Koho by totiž úřady dopadly, jak organizuje Ústavním soudem zakázané referendum, ten by čelil pokutě až 300 tisíc eur. A hlavním organizátorům hrozilo i vězení.

I proto se dělala většina věcí až na poslední chvíli. Části hlasovacích uren - plastové boxy, víka, insignie a pečetě, se skladovaly na několika různých místech, aby policie nemohla zabavit vše naráz.

V samotný den hlasování se Katalánci koordinovali především skrze sociální sítě: Facebook a Twitter. Fotografie kolující na síti ukazovaly, jak španělská policie postupuje regionem, cestu k volebním místnostem jí čistily obušky a gumové projektily.

„Věděli jsme, že policie přišla do školy vzdálené jen pár minut od nás,“ popisuje Juan, který měl sám na starost dohled nad konáním referenda v jedné z oblastí. „Bál jsem se, že se to stane i u nás. Že sem policie vtrhne a bude mlátit staré lidi, děti,“ říká.

I přes snahy policie zakázané referendum zhatit však nakonec odvolily asi dva a čtvrt milionů Katalánců z celkového počtu 5,3 milionu oprávněných voličů. Nebylo to však bez problémů. U některých hlasů nešlo elektronicky ověřit identitu hlasujícího, nicméně těmto lidem byla přesto volba umožněna, přiznává Juan.

Aspektů, které dělají referendum nestandardním, bylo nakonec více. I přesto však Juan věří, že výsledek věrně reflektuje vůli Katalánců po samostatném státu. „Myslím, že referendum je legitimní. I když nevolila většina, tak to bylo proto, že se mnozí báli zásahů policie,“ tvrdí Juan.

Katalánci jsou nicméně prakticky jediní, kdo výsledek referenda formálně uznává. Co bude následovat, není zřejmé. Tamní parlament by mohl nezávislost autonomního regionu vyhlásit už v pondělí, kdy budou poslanci debatovat o výsledcích nedělního referenda. Jisté to ale není: Ústavní soud tuto schůzi poslanců zablokoval.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1