Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Příprava na válku? Hnutí, které působí i v Česku, organizuje po Evropě polovojenské výcvikové kempy

Příprava na válku? Hnutí, které působí i v Česku, organizuje po Evropě polovojenské výcvikové kempy

Panevropská extrémně pravicová skupina Generace Identity (GI), která působí i v České republice, pořádá v Evropě polovojenské výcvikové kempy, kde své stoupence mimo jiné učí boji beze zbraně, informovala britská televize ITV.

„Bylo to vážně skvělé, trénovali jsme každé ráno přibližně dvě hodiny a na konci jsme měli cvičnou demonstraci,“ popisoval absolvovaný týdenní výcvik pro britský deník Independent jeden z jeho účastníků. „Bylo to velmi realistické, dostali jsme i pepřové spreje a další věci,“ dodal účastník, podle kterého se kempů připomínajících vojenské cvičení účastnili jak muži, tak i ženy. Význam kurzu? Podle všeho být připraven bránit Evropu před údajným nájezdem migrantů. 

Původně francouzské hnutí Generace Identity tvrdí, že zastupuje původní Evropany a propaguje konspirační teorii, podle které se bílí Evropané rychle stávají na Starém kontinentu minoritou v procesu, který GI nazývá „Velké nahrazení.“ Ti z organizace, kteří se chtějí stát takzvanými Patrioty a proti Velkému nahrazení aktivně bojovat, musejí projít blíže neurčeným třístupňový program, informuje magazín Newsweek. Podobně jako americká alternativní pravice, i Generace Identity se obává, že evropské vlády propagují míchání kultur, které nakonec povede k jediné „monokultuře“.

„Chceme obrození naší kultury a našeho způsobu života. Největší obavou, kterou pochopitelně máme, je, že se staneme minoritou ve vlastním státě,“ říká pro Independent Damhnait McKennová, vůdkyně britské pobočky hnutí, která byla založena poměrně nedávno. Podle McKeenové na britských ostrovech dochází k islamizaci. „Islám podle mě není náboženství, spíše jde o politickou sílu,“ dodává šéfka hnutí.

Vůdci skupiny, kteří podle odborníku umně využívají sociální média a cílí zejména na mladé lidi, rezolutně odmítají, že by Generace Identita měla příslušet k extrémní či alternativní pravici. Podle analytiků se nicméně jedná o skupinu, která naprosto zřetelně propaguje nadřazenost bílé rasy.

Podle vyjádření zástupců Generace Identity byla reportáž odvysílaná britskou televizní stanicí ITV „fake news“ a některé její pasáže byly vytržené z kontextu.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1