Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Přísně střežené: Kim Čong-un manželku takřka neukazuje. Co všechno víme o první dámě KLDR?

Přísně střežené: Kim Čong-un manželku takřka neukazuje. Co všechno víme o první dámě KLDR?

O manželce Kim Čong-una toho svět ví jen velmi málo. Severokorejský vůdce chrání rodinu před zraky veřejnosti zuby nehty a jen málokdy se dostane ven fotografie, kde by po jeho boku stála manželka Ri Sol-ču. Děje se tak jen výjimečně, například když Kim Čong-un oslavuje úspěšné odpálení rakety. Ze snímků je však patrné, že Kimova manželka ráda nosí barevné kostýmky a zatímco si její manžel drží kamennou tvář, ona se na všechny strany vždycky mile usmívá. Co vlastně víme o ženě nejnebezpečnějšího muže planety?

  • Ri Sol-ču údajně pochází z rodiny, která je na severokorejském společenském žebříčku postavena hodně vysoko. Zatímco její otec působí jako profesor, matka pracuje jako lékařka. O tom, jak se stala manželkou nejznámějšího diktátora na světě, se však neví téměř nic.

  • Před sňatkem s Kim Čong-unem působila Ri Sol-ču jako zpěvačka. Podle zpráv jihokorejských tajných služeb měla studovat zpěv v Číně a v roce 2005 údajně navštívila Jižní Koreu jako členka severokorejského týmu roztleskávaček.
  • Se severokorejským vůdcem si řekla „ano“ v roce 2009 nebo 2010, po jeho boku se však začala objevovat až v červenci 2012.

  • Než byla oficiálně uvedena jako Kimova manželka, světová média několik týdnů spekulovala, kdo je ta „tajemná žena“, která se čím dál častěji objevuje s Kim Čong-unem na veřejných akcích, jako je divadelní představení nebo oslava výročí smrti jeho otce.
  • První oficiální zmínka o manželce Kim Čong-una však byla přinejmenším podivná – severokorejská média pouze informovala, že vůdce KLDR doprovázela na otevření zábavního parku v Pchjongjangu „jeho manželka, soudružka Ri Sol-ču“.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un s manželkouSeverokorejský vůdce Kim Čong-un s manželkouautor: Profimedia.cz

  • Předpokládá se, že Ri Sol-ču je 28 let a s Kim Čong-unem má tři děti, vedení KLDR však tuto informaci oficiálně nikdy nepotvrdilo.
  • Druhá dcera Ču-e se páru narodila v roce 2012. Informaci veřejnosti prozradil vůdcův dlouholetý přítel, americký basketbalista Dennis Rodman, který tehdy Kima označil za „dobrého otce“.  Třetího potomka Ri údajně přivedla na svět letos. V srpnu to sdělily jihokorejské tajné služby poté, co Kimova manželka na několik měsíců zmizela z veřejného života a dosahu fotoaparátů.  

  • Podle jihokorejských médií mohla být Ri k třetímu těhotenství dotlačena. Dvě předchozí děti Kim Čong-una jsou totiž holčičky, a neměl proto chlapce, kterému By budoucnu mohl křeslo severokorejského vůdce předat.
  • Manželka Kim Čong-una je známá svou láskOU k západní módě – několikrát byla fotografy zachycena s drahými kabelkami značky Dior nebo Chanel. Kvůli své slabosti pro luxusní zboží je však terčem mezinárodní kritiky, protože severokorejské obyvatelstvo už několik let bojuje s hladomorem, suchem a všudypřítomnou chudobou.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link